Kuru Kayısı 'da Mayıs Ayı İhracat Rakamları Açıklandı

Malatya Ticaret Borsası Başkanı Ramazan Özcan, 2021 Mayıs ayı Kuru Kayısıda İhracat rakamlarını açıkladı.

PAYLAŞ

Malatya Ticaret Borsası Başkanı Ramazan Özcan, 2021 Mayıs ayı Kuru Kayısıda İhracat rakamlarını açıkladı. 1-31 Mayıs tarihleri arası 110 ülkeye ihraç edilen 5 bin 595 ton kayısıdan 19 milyon 618 bin dolarlık gelir elde edildiğini aktaran Başkan Özcan, 2020 Mayıs ayına nazaran yaklaşık 1000 tonluk ihracat artışı ile 5 milyon 500 bin dolarlık ek gelirin hem Türkiye hem de Malatya ekonomisine kazandırıldığını söyledi.
Dünya Kuru Kayısı Başkenti olarak bilinen Malatya’da Kuru Kayısı İhracat Rakamları yüz güldürdü. 2021 yılının ilk 5 aylık periyodunda 110 ülkeye 35 bin 41 ton kuru kayısı ihracatı yapılırken, buna karşılık Malatya piyasasına 119 Milyon 637 bin dolarlık gelir sağlandı. Mayıs ayındaki rakamların memnun edici seviyede olduğunu söyleyen Malatya Ticaret Borsası Başkanı Ramazan Özcan,” 2021 yılı Mayıs ayı ihracat rakamlarımız bugün itibariyle netleşti. Mayıs ayında sevindirici bir gelişme var. Hem ihracatta artış devam ederken, bir taraftan da ihracat gelirlerinde de ciddi manada bir artış söz konusu. Özellikle geçen yıla kıyasla 2021 yılının Mayıs ayındaki ihracat rakamlarımız, 2021 yılının 1000 ton üzerinde.” dedi.
Bir önceki yıla kıyasla rakamlarda artış olduğuna dikkat çeken Özcan,” Geçen yıl Mayıs ayında 4 bin 535 ton ihracat gerçekleştirilirken, bu yıl 5 bin 595 ton ihracat gerçekleştirdik. Bunun karşılığında 2020 yılı Mayıs ayında 12 Milyon 162 bin Dolar gelir sağlanırken, 2021 Mayıs ayında 19 Milyon 618 bin dolar gelir elde edildi. Geçen yıla kıyasla bu yıl 5 Milyon 500 bin dolar geçen yılın üzerinde gelir elde edilirken, ihracat rakamımızda da yaklaşık 1000 tonluk artış sağlanmış oldu.” ifadelerine yer verdi.
2021 yılının ilk 5 aylık verilerini değerlendiren Başkan Özcan, ”Genel bir değerlendirme yaptığımızda 2021 yılının ilk 5 ayında Kuru Meyve grubunda çok önemli bir trend yakaladık.  2021 yılının İlk 5 ayda 35 bin 41 ton kuru kayısı ihracatı gerçekleştirdik. 119 milyon 637 bin dolar da gelir elde etmiş oluyoruz. Geçen yıl ile kıyaslandığında, 2020 yılının ilk 5 ayında 37 bin 543 ton Kuru Kayısı ihracatı yapmışız ama girdi rakamlarına baktığımızda 99 milyon dolar gelir elde edilmiş. Bu da şunu gösteriyor, 2021 yılının ilk 5 ayında 20 milyon dolar Malatya ve ülke ekonomisine daha fazla gelir elde etmiş oluyoruz.” diye konuştu.
Haziran ayında ihracatın ciddi manada bir ivme kazanacağını belirten Başkan Özcan, rekoltenin açıklanması ile piyasanın rahatlayacağını kaydetti. Tahminen önümüzde hafta içerisinde rekolte miktarının açıklanacağını söyleyen Başkan Özcan,” Şuanda cari malda ciddi manada bir daralma söz konusu. Mahsulümüz gittikçe ihracat talebimizi zor karşılayacak noktaya geldi. Haziran ayında piyasaların biraz daha sıkışacağını tahmin ediyoruz. Şuanda ortalama bu yılın 3 bin 500 dolar olan ihracat rakamlarının 4 dolarlara kadar çıkacağını tahmin ediyoruz.  Kuru Meyve grubunun tamamını incelediğimizde, Malatya Kuru Kayısı başkenti olmanın bütün avantajlarını kullanmış ve Kuru Meyve grubunun da en önemli ürünlerinin başında geliyor. İnşallah Haziran ayında tahmin ettiğimiz gibi iyi bir ihracat serüvenine gireceğiz. Temmuz ve Ağustos aylarında yeni mahsulle pazara girmeyi planlıyoruz.  Biliyorsunuz Temmuzun ilk haftası artık hasat başlayacak. Sabırsızlıkla Tarım ve Orman Bakanlığı’nın tahmini kuru kayısı rekoltesini açıklamasını bekliyoruz. Önümüzdeki hafta muhtemelen bu konuda bir açıklama yapılır. 2021 yılının Temmuz ayında başlayacak hasat Ağustos ayında çok hızlı bir şekilde ihracata yönelecek gibi görünüyor.  Şuanda hem ihracatta, hem de yoğun talepte sıkıntı yok. Tamamen 2021 yılı Ağustos ayındaki ihracata yoğunlaştık. Hazırlıklarımızı yapıyoruz, bir taraftan da tahmini kuru kayısı rekoltesinin de sağlıklı bir şekilde komisyon çalışmalarından sonra Tarım bakanlığının açıklamalarını bekliyoruz.” sözlerini kullandı.
 

Bülten

Malatya Cadde

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN