Göreli Yoksulluk Oranı en düşük, Malatya,Elazığ, Bingöl, Tunceli Bölgesinde

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2021 yılı Gelir ve Yaşam Koşulları Araştırması bölgesel sonuçlarını açıkladı.

PAYLAŞ
Malatya Cadde Haber - Malatya Cadde

Türkiye'de yıllık ortalama eşdeğer hanehalkı kullanılabilir fert geliri 2021 yılında 37 bin 400 TL iken, İBBS 2. Düzey bölgeleri itibarıyla en yüksek olduğu bölge 51 bin 765 TL ile TR10 (İstanbul) bölgesi oldu. Bu bölgeyi, 47 bin 595 TL ile İzmir bölgesi ve 46 bin 516 TL ile Ankara bölgesi izledi. En düşük yıllık ortalama eşdeğer hanehalkı kullanılabilir fert geliri ise 18 bin 278 TL ile Van, Muş, Bitlis, Hakkari bölgesinde gerçekleşti.

GELİR EŞİTSİZLİĞİ EN AZ MALATYA, ELAZIĞ, BİNGÖL, TUNCELİ BÖLGESİNDE OLDU

P80/P20 oranı, en yüksek gelire sahip yüzde 20'lik grubun gelirinin, en düşük gelire sahip yüzde 20'lik grubun gelirine oranı şeklinde hesaplanıyor. Bu oran küçüldükçe gelir eşitsizliği azalıyor.

TÜİK tarafından paylaşılan son araştırma sonuçlarına göre, Türkiye genelinde 7,6 iken İBBS 2. Düzey bölgelerinde bu değerin en düşük olduğu bölgeler 4,1 ile Malatya, Elazığ, Bingöl, Tunceli, 4,3 ile Zonguldak, Karabük, Bartın ve Bursa, Eskişehir, Bilecik oldu.

P80/P20 oranının en yüksek olduğu bölgeler ise 8,2 ile İstanbul, 7,7 ile Ağrı, Kars, Iğdır, Ardahan ve 7,2 ile Adana, Mersin oldu.

Gelir ve Yaşam Koşulları Araştırması 2021 yılı sonuçlarına ilişkin gelir bilgileri, bir önceki takvim yılı 2020'yi referans alıyor. Gelir hesaplamalarında, hanehalkı gelirleri, hanehalkı büyüklüğü ve kompozisyonu dikkate alınarak eş değer hanehalkı kullanılabilir fert gelirine dönüştürülüyor.

GÖRELİ YOKSULLUK ORANI EN DÜŞÜK MALATYA, ELAZIĞ, BİNGÖL, TUNCELİ BÖLGESİNDE

İBBS 2. Düzey bölgelerinin herbiri için eşdeğer hanehalkı kullanılabilir fert medyan gelirinin yüzde 50'sine göre hesaplanan yoksulluk sınırına göre, gelire dayalı göreli yoksulluk oranının en yüksek olduğu bölgeler; yüzde 14,4 ile Adana, Mersin bölgesi, yüzde 13,7 ile Mardin, Batman, Şırnak, Siirt Bölgesi ve Ağrı, Kars, Iğdır, Ardahan Bölgesi oldu.

Göreli yoksulluk oranı en düşük olan İBBS 2. Düzey bölgeleri raporunda ilk sırada yüzde 2,2 ile Malatya, Elazığ, Bingöl, Tunceli Bölgesi yer alırken, onu yüzde 6,5 ile Bursa, Eskişehir, Bilecik Bölgesi, yüzde 7,7 ile Gaziantep, Adıyaman, Kilis Bölgesi takip etti.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN