Engelliler Bu Suistimalden Rahatsızlar

Engellilerin adını kullanarak yardım toplayanlar hakkında suç duyurusu

PAYLAŞ

Malatya Kent Konseyi Engelliler Çalışma Grubunun organizasyonunda Malatya’da aktif faaliyet gösteren engelli dernekleri ile birlikte engellilerin adını kullanarak yardım toplayan bazı kişi ve kurumlara yönelik suç duyurusunda bulunuldu.
Kent Konseyi binasında bir araya gelen engeli dernek temsilcileri konu ile ilgili bir basın açıklaması gerçekleştirdiler.  
Engelli dernekleri adına basın açıklaması gerçekleştiren Malatya Kent Konseyi Engelliler Çalışma Grubu Temsilcisi Naile Altuntaş, engellilere yardım etmek amacıyla gazete, dergi ve benzeri gibi basılmış eserleri satarak elde ettikleri geliri engelliler yararına harcadıklarını iddia edenler ile ilgili birçok olumsuz mesaj üzerine bu yardımların ihtiyaç sahibi engelli vatandaşlara ulaştırılmadığı şüphesi ile karşı karşıya kaldıklarını söyledi. 
Altuntaş,  “Bu hususta açığa çıkan şüphe ve gördüğümüz lüzum üzerine gerekli hukuki soruşturmanın yapılabilmesi için bu satışı gerçekleştiren kişi ve kurumlar hakkında suç duyurusunda bulunduk. Hukuki sürecin de sonuna kadar takipçisi olacağız. 
Biz engelliler adına kaldırım ve caddelerde satış yapan, kapı kapı dolaşıp vatandaşlarımızın duyguları ile oynayan bu şahıslara, bize gelen şikâyet ve soruları kendilerine sormak ve ne yapmaya çalıştıklarını öğrenmek için iletişime geçtiğimizde bizleri tersleyen, tehdit eden, hakaret eden ve haklarında sosyal medya üzerinden onlarca şikâyet mesajı aldığımız bu ve bunun gibi kişi ve kurumlara itibar edilmemesini, bizlere yardım etmek isteyen vatandaşlarımızın ise bu yardımları doğrudan engelli dernekleri vasıtasıyla veyahut resmi yardım kuruluşları vasıtasıyla yapmalarını rica ediyoruz. Sosyal devlet de yaşıyoruz. Sosyal haklara sahibiz. Eksik kalındığı noktada ilgili kurum ve kuruluşlar tarafından gerekli hassasiyeti görüyoruz. Bizler, yardımsever vatandaşlarımızın duygularının, bizim özel durumlarımız üzerinden suiistimal edilmesine sessiz kalamazdık. Ayrıca unutulmamalıdır ki her insan bir engelli adayıdır ve bu yardım ve desteğe her an ihtiyaç duyabilir. İnsanların iyi niyeti suiistimal edilirse gerçekten ihtiyaç olduğunda bu yardım ve destekleri bulamayabilirsiniz.  Bizleri fütursuzca kıran ve haberimiz olmadan kullanan bu insanlara fırsat vermemenizi rica ederiz” dedi. 
Avukat Leyla Keleş ise vatandaşların böyle bir durum ile karşı karşıya kaldıklarında yardım taleplerini geri çevirmeleri gerektiğini, yüklü miktarda alınan yardımlar karşısında ise gerekli açıklama yapılmadığı takdirde gerek CİMER üzerinden gerekse de Cumhuriyet Başsavcılıklarına müracaat ederek bireysel olarak suç duyurusunda bulunabileceklerini söyledi.  
 

Bülten

Malatya Cadde

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN