Dövız Kuru Anormal Seyrediyor

Yeniden Refah Partisi Malatya İl Başkanı Bilal Yıldırım son zamanlarda artan döviz kuru hakkında açıklamalarda bulundu. Yıldırım açıklamasında şunları kaydetti

PAYLAŞ

Yeniden Refah Partisi Malatya İl Başkanı Bilal Yıldırım son zamanlarda artan döviz kuru hakkında açıklamalarda bulundu. Yıldırım açıklamasında şunları kaydetti;

"Ülke ekonomisi son zamanlarda tarihinin en büyük döviz artışını yaşamaktadır. Öncelikle bu durumun Türkiye'nin bölgesinde lider olması ve Doğu Akdeniz, Ege ve Azerbaycan politikalarının etkisiyle batılı emperyalist güçlerin rahatsızlığından ileri geldiğini de göz ardı edemeyiz. Bu gerçeklerin yanında ülke ekonomisinin iyi yönetilmemesi, alım gücünün düşmesi; artan döviz kuruna karşılık olarak devletimizin bu açığı vergilerle kapatması halkımızın zararına olmuştur. 

Milli görüş anlayışının adil düzen,denk bütçe ve faizci kapitalist sisteme karşı olan politikalarının da devreye sokulmaması ülke ekonomisini bu hale getirmiştir. Asgari ücretlinin alım gücü düşmüş orta halli haneler hatta zenginler dahi ekonomik buhranın etkilerini derinden hissetmiştir. 

Bu sürecin iyi yönetilmemesi ve bu hale gelmesi ülkemizin üretim , ihracat ve istihdam mekanizmalarını doğru yönetmemesi ve üretim politikalarının demir beton yapılaşmalarına harcanması olarak açıklanabilir. 

Bizler her daim Milli görüşçüler olarak üretimin olmazsa olmaz olduğunu her fırsatta dile getirirken iktidar sahipleri bunları kulak ardı ederek beton çimento paralelinde icraatlar yapmıştır. Üretemeyen millet dışa bağımlılığa mecbur kalır. Şeker fabrikalarının kapatılması, sigara tütün fabrikalarının kapatılması bizleri dışardan tütün ve şeker kamışı ithalatına zorlamış bu ise ülkemizi tam dışa bağımlı bir hale getirmiştir. Demin bahsettiğim gibi ülkemizin bölgesinde lider olma politikaları dış güçleri rahatsız etmiş olacakki bizlere göz dağını döviz kuru ile veriyorlar. Yıllarca borcu borç ile kapatma, faizi faiz ile kapatma politikalarıyla ülke ekonomimiz artık son zamanlarda dönülmez bir çıkmaza sürülmüştür. 

Bizler bu durumdan memnun değiliz yani bir siyasi parti temsilcisi olarak hükümetin zora girmesi bizleri mutlu etmez aksine endişelendirir. Bizler hükümet zora düşsün de hemen başlarına akbabalar gibi çökelim anlayışında değiliz. Aksine bu zor süreçte devletimize ve mevcut hükümete en büyük destek veriyoruz. Ancak devletimize ve çok kıymetli yöneticilerimize naçizane görüşlerimizi yapıcı onarıcı muhalefet anlayışıyla ifade ediyoruz. 

Üretim ve istihdam, dışa bağımlılığı azaltma noktasında politikalar acilen yürürlüğe girmelidir. Şeker de tütünde ve aklımıza gelen tüm alanlarda kotalar kaldırılmalı ve acilen üretim seferberliği ilan edilmelidir. 

Ülkemiz ve milletimiz bu buhrana hep birlikte göğüs gerecek iradeye sahiptir. Bu minvalde hep birlikte dış veya iç sebeplere karşı bir olarak acilen üretim seferberliğine destek vermemiz gerekiyor. Küçük esnafı destekleyip büyük esnafa da kolaylıklar sağlamamız gerekmektedir. Beton çimento politikaları yerine bu beton ve çimentoyu fabrikalar kurmakta, üretim alanları açmakta kullanmalıyız. Cenab-ı Allah'ın bizlere lutfettiği nimetleri ekip biçerek bu ürünleri katma değeri yüksek ürünler haline getirerek iç piyasayı canlandırabilir ve dışa bağımlılığı azaltabiliriz. 

Döviz ile para ile bu millet korkutulamaz. Bu yapılan saldırılara karşı üreterek en güzel cevabı vermemiz gerekir" dedi.

Bülten

Malatya Cadde

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN