CHP Salgın Krizini Çok İyi Yönetti

CHP Salgın Krizini Çok İyi Yönetti

CHP Salgın Krizini Çok İyi Yönetti
Malatya
CHP Salgın Krizini Çok İyi Yönetti

Haber Editörü: Malatya Cadde

Tüm dünya ülkeleri gibi Türkiye‘de uzun süredir koronavirüs salgınıyla mücadele etmekte. Salgını önlemek adına hükümet tarafından alınan bir çok önlem ana muhalefet Cumhuriyet Halk Partisi tarafından defalarca eleştirildi. CHP Malatya İl Başkanı Enver Kiraz ise salgında yaşanılan süreci ve atılan adımların yetersiz olduğunu ifade etti. “CHP iktidarda olmadığı halde krizi çok iyi yönetti” diyen il başkanı Kiraz açıklamalarına şu sözle devam etti. “Koronavirüs salgınında Türkiye‘de ilk vaka 11 Mart tarihinde görüldü. Bir aylık geride bıraktığımız sürece bakacak olursak salgınla mücadelede ülkemiz, AKP hükümetinin gerekli adımları zamanında atmaması nedeniyle salgının yayılmasının ve can kayıplarının önüne geçemedi. Ancak bu zor süreçte gerek örgütlerimiz gerek ve belediyelerimizin yapmış olduğu çalışmalarla görüyoruz ki Cumhuriyet Halk Partisi bu sağlık krizini çok iyi yönetti. Parti olarak hızlı ve etkin adımlar atarak örnek olacak çalışmalar yaptık. Şimdi en önemli soru şu “partimiz iktidarda olsaydı salgın süreci nasıl yönetilirdi?”

CHP iktidar olsaydı;

1. Salgının Çin’de ortaya çıkıp ikinci bir ülkeye sıçramasıyla birlikte dünya genelinde salgının yayılma riski gerçekleşince öncelikle, Sağlık Bakanlığı'ndan Bakanlar Kurulu'nu konu ile bilgilendirmesini isterdik.

2. Sağlık Bakanlığınca hazırlanan 2019 Pandemi Raporunun gereğini yapar, bilim kurulunun aldığı tüm kararlara uyar, gereğini ivedilikle yerine getirirdik.

3. Vatandaşın yönetime olan güvenini ve sürecin şeffaf şekilde yönetilmesini sağlar, salgın hastalık konusunda kamuoyunu bilgilendirmek ve alınması gereken önlemleri kamuoyuna duyurmak için bilim kurulu sözcüsünü yetkili kılar ve önerilerini süratle yaşama geçirirdik. Saraya sormaz bilim kuruluna yaptırırdık.

4. Sağlık alanındaki personel ve tıbbi malzeme açığını süratle giderirdik.

5. Salgın hastalığın yaratacağı ekonomik ve sosyal sorunları görüşmek ve tartışmak üzere “Ekonomik ve Sosyal Konsey”i üyeleri arasında hiçbir ayırım yapmaksızın süratle toplardık.

6. Parlamentoda grubu bulunan siyasal partilerin Genel Başkanlarını davet eder, aldığımız önlemleri aktarır ve onların da görüşlerini alırdık.

7. Valilere yerel yönetimlerle işbirliği yapılması ve ihtiyaç sahibi vatandaşlara süratle ulaşılması talimatını verirdik. Büyükşehir ve diğer Belediye Başkanlarına bilim kurulunun önerileri doğrultusunda alınan kararlara uymalarının zorunluluğunu anlatırdık.”

 

Bülten Son Güncelleme: 10 Nisan 2020 20:14

HABERİ PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

BUNLARA DA BAKIN