Disipline Etmek - Zirisa Şirvan Yücel

Disipline Etmek


Disiplin her insanın hayatında var olan bir unsurdur. Az veya çok herkesde disiplin yetisi vardır. İnsan hayatını önemli derecede etkileyen konuyu Dünya Değişim Akademisi'ndeki Değişim Uzmanına sordum. Hayatımıza ışık tutacak etkili bilgiler edindim. Bu bilgileri sizlerle paylaşıyorum.
'' Disiplin bireyin özünden gelmelidir, o zaman özgürleştirici olur ve yaratıcılığın yükselmesini sağlar.
Disiplin düzen, disiplinsizlik ise düzensizlik demektir. Örneğin bir müzik düzensiz ise kulağı tırmalar ama notalar düzen içinde olunca melodi akışı ortaya çıkar ve kişinin akmasını, ilerlemesini sağlar ve yaratıcılığını uyandırır çünkü yaratıcılık disiplinsizlikten disipline doğru akış demektir. Nihayetinde disiplin düzeni takip etmek, disiplinsizlik ise düzensizlik içinde boğulmak demektir.
Günümüzde disiplin yasaklamak, emretmek, baskı yapmak ve şiddet kullanmak olarak algılanır. O yüzden disipline etmek kölelikle bağdaştırılmaktadır. Oysa gerçek disiplin baskılamak değil, özgürleştirmektir. Gerçi o zaman bir disipline de ihtiyaç kalmaz çünkü  kişi doğal bir disiplin içine girer; evrensel bir disipline sahip olur. Zira disiplin özden gelmelidir; yani içten gelmelidir, dıştan değil. Çünkü özden gelen disiplin bireye aittir. Kişi başkasının verdiği disipline yabancıdır ve eğer ona uymaya çalışırsa kendine yabancılaşmaya başlar.
Öte yandan disiplin düzenin prensiplerini öğrenmek de demektir. Öğrenmek için açık olmak gerekir, yani gerçek disiplin kapatmakla değil açmakla ilgilidir. Yasaklamakla değil, serbest bırakmakla ilgilidir. Binlerce sene önce verilmiş disiplin ölüdür ve modern hayata uydurulamaz. Ödünç alınmış disiplin statiktir, hayat ise dinamiktir. Özden gelen doğal disiplin hayatın dinamiğine uyar ama ödünç alınmış eski disiplin modern hayata aykırı olur. Bu aykırılık insanın huzurunu bozar, rahat etmez ve mutsuz eder. Başkaları tarafından verilmiş disiplin hazır cevaplara benzer; bazen tutulsa da çoğu zaman tutulamaz. Eski disiplinlerin son kullanma tarihi çoktan geçmiştir.
Nihayetinde gerçek yaşam, anı yaşamaktır ve gerçek disiplin, andaki disiplindir. Anın disiplini ani bir yaratıcılığın patlamasına ve çoşkunun doruğa ulaşmasına neden olacaktır. Anda kalmak geçmişten ve gelecekten özgür olmak demektir. Anın özgürlüğündeki bütünsel hayat özden gelen düzeni, ebediliğin güzelliğini ve gerçek disiplini içerir.''
 

sirvanyucel@hotmail.com

YAZIYI PAYLAŞ!

YAZARIN SON 5 YAZISI
15Tem

Zerafet

23Haz

Teslimiyet Armağanı..!

01Haz

Değersizlik Nedir?

12Mar

Sır Nasıl Algılanır?

25Şub

Barış Stratejisi