Deneyim..! - Mir Murat Demir

Deneyim..!


Bilim dünyası, tez çalışmaları, kürsüler, masalar derken her dal her branş uzmanlaşma adına, yeni bilgi ve açılımları adına çalışsa da deneyim de görkem ve geçerliliğini hiç kaybetmemiştir. Teori ve pratik çalışmalar bir birlerine rakip gibi görünse de aslı iki kol gibidir.
Yönetim ve koordine uyumluluğu için de başarının vazgeçilmezidirler Sektör farklılıkları öncelik sıralamasını değiştirmez, farklı olan sadece süreçtir. Branş ve müdahili olan yetişkin usta, teknik adam sayısı değişken sonuçları ortaya koysa da, uzun vadeli izlenimler sırt sırta ve dayanışma içerisinde çalışmak başarıya gitmenin mutlak yoludur. Çözümleri bilme teorisi gibi, sorunları tanıma da bir kazanım ve yeterlilik halidir. Birçoğumuzun yaşantısında da vardır ya, doktorun tahlil ve gözlemleri ile ortaya koyduğu tedaviler iş görmez ve sağlıklı sona ulaştıramaz. Rahatsızlığa aşina anne tedavisi bazı haller de kısa süre de ve kesin tedavi şeklidir.
Sektörel ve sanayi içerikli olup bitenlere dair çok örneklemeler yapmak mümkün olsa da Nuh Usta deneyi mi en iyisi sanırım. Önemli ve acil ulaşması gereken yükü olan gemi beklenmedik bir arıza ile demir atmış. Geminin ustaları ve ilk müracaat ettikleri kişiler ile sonuca ulaşamamış, arızayı giderememişler. Usta arayışı yapan gemi kaptanı hep aynı isim de yoğunlaşmış. İsmi ağızdan ağıza dolaşan usta “Nuh” ismini kullanmakta ve bir kayıkta yaşamakta imiş. Kaptan hadi beni hemen götürün dese de Nuh ustayı tanıyanlar “şimdi gitsek de bizimle gelmez, ilgilenmez” diye cevaplamışlar. Nuh Usta’yı gemi tamirine ikna için bir şişe rakı ile ve gün bitince gideceksiniz, ne söylerse söylesin itiraz etmeyeceksiniz, önerisini almış ve beklemiş. Gece rakı hediyesi ve iltifatlara boğulan Nuh Usta gemi makine dairesini öylesine dolaşmış ve çantasından çekicini çıkarmış, birkaç tık tık sesiyle birlikte kaptana seslenmiş  “şimdi tamam, çalıştıra bilirsiniz. Kaptan arızanın kısa sürede çözülmesinin memnuniyeti içerisinde, Nuh Ustaya teşekkürlerini sunmuş ve faturanın kesilmesi için şirket adresini ve bilgilerini vermiş.
Nuh Usta bir hafta sonra geminin sahiplerine bu tamirle ilgili 20bin dolarlık bir fatura göndermiş. "Ne!?" diye yerinden sıçramış gemi sahibi "neredeyse hiç bir şey yapmadı ki. Kaptanın söylediği 5 dakika ve iki tık tık. Faturayı detaylandırsın. Neye ne veriyoruz onu görelim."
Cevap basit olmuş: Çekiç 5 lira. Nereye vuracağını bilmek 19.995 lira. Emek kolay da en önemlisi emeği doğru nokta da harcamak, bu isabetli karar için de deneyim gerek. Her işin, işlevin değeri aynı olsa da, beyin ameliyatı yapanın koca tosunu kesip parçalara ayırandan elbette fazla kazanması gerek.
Mir Murat Demir

YAZIYI PAYLAŞ!

YAZARIN SON 5 YAZISI
15Ağs

İNSAN DA KERAMET YOK!

08Ağs

FELAKET! İNANDIĞIN KADAR

25Tem
18Tem

Fakirlik Fazilet mi..?

30May

Dindarlıkla Alakasızsın..!