Futbolda Sezon Öncesi Koşular..! - Burak Dönmez

Futbolda Sezon Öncesi Koşular..!


1.Amatör küme müsabakaları yakın zamanda başlayacak bazı şeyleri eskisi gibi görüyoruz ve bu hafta oynanmaya başlayan U-18 müsabakalarında da gördük. Antrenman planlamalarında futbolda sezon öncesi koşular artık yoktur.
Sezon öncesi koşular deyince hepimizin aklına gelen, hocalarımızın büyük çoğunluğunun sezona başlangıç gününden itibaren 7 ila 10 gün boyunca yaptırdıkları, 3x10 larla başlayıp, aynı tempoda aralıksız 30 dk. 40 dk. hatta 60 dk. larla finalinin yapıldığı, sahanın etrafında ya da uzun süre koşulacağı için oyuncu sıkılmasın diye ormanlar da, Koşu parkurlarında yapılan koşular aklımıza geliyor.
Bazı antrenörlerin bu koşular tamamlanıncaya kadar yani; 10 gün boyunca oyuncularına sahayı ve topu göstermiyorlar ve halende bunu uyguluyorlar.
Biraz daha açarsak, bu koşular oyunun temelini oluşturan koşulardır, bunları iyi yapmazsak sezon içerisinde problem yaşıyorlar, temel koşuları bitirmeden, sahaya geçip topla çalışırsak da müsabaka döneminde sorun yaşarız diye düşünüyor, doğrunun bu olduğunu zannediyorduk. Bir takım, tüm bu koşuları eksiksiz yaptıktan sonra ancak diğer antrenmanlara başlayabilir, oyuncular, ancak bu koşular bittikten sonra topla buluşabilirlerdi. Halen böyle yaptıran teknik adamlar, Antrenörler, kondisyonerler olduğunu da hepimiz biliyoruz. Burada olan yine oyuncuya oluyor zorlu, meşakkatli, aynı tempoda 10dk.larla başlayıp aralıksız 45/ 60 dk. süren koşuları bitirmeleri, tamamlamaları gerekiyor ki. Top ile çalışmaları başlasınlar. Peki artık neler değişti futbolda? Şimdi bu koşular olmayacak mı?
Bu koşular onca gün sürüyordu herkes rahattı peki şimdi o koşular yoksa bu süre zarfında ne yapacak bu Takımlar, Antrenörler, Kondisyonerler. Artık oturup antrenman planlaması için kafa yoracaklar, düşünecekler, eski programlarını rafa kaldırıp yeni programlar yapmak için sanatını konuşturacak ve günümüz futboluna uygun programlar geliştireceklerdir. Bunu başarabilenlerle başaramayanlar, eskiye devam edenler ve etmeyenler arasındaki fark ilerleyen zamanlarda kendini çok net bir şekilde gösterecektir diye düşünüyorum.Peki, sezon başı bu koşular yok mu? Evet yok. Yukarda belirttiğim gibi sezon öncesi sahanın etrafında, ormanda, kros parkurlarında yapılan ve futbola özgü olmayan uzun süreli aynı tek tempo koşular yok artık. Çünkü futbolda aynı tempoda oyun yok, nabzın defalarca değişkenlik gösterdiği bir oyunda nabzı kontrol etmenin mantıkla açıklanır bir yanı da yok.
Sezon öncesinde amaç; aksiyonu yaparken nefesi ayarlayabilmek dengelemek ve bir sonraki aksiyona nefesini hazır hale getirmektir.
Sezon başındaki ilk amacımız bu, nefesini yapılacak futbol aksiyonuna hazırlamak, sonra, bir sonraki aksiyonlara hazırlamak, sonra, toparlanma, sonra, dakikadaki aksiyon artışına nefesini hazırlamaktır.
Futbolda bütün iş bunun üzerine inşa ediliyor yani; nefesini ayarlamak üzerine.
Sezon öncesi sahanın etrafında ya da kros parkurlarında aynı tempoda koşmak futbola uygun olmadığı gibi, aynı tempo koşularda nefesini ayarlamak gibi bir durum da olmayacaktır. Dolayısıyla tek tempoda koşmak, size sadece işi yapmak için oksijen aldırır. Nefes gelişimi sağlamaz. Bu yüzdendir ki artık sezon öncesi tek tempo koşuları programlarımızdan çıkarmalıyız ve bunların yerine sahada hazırlayacağımız dirillerle nefesimizi ayarlamalıyız.
Futbol sahada oynanıyorsa, bizde futbola özgü programlar hazırlayarak sezon öncesi tek tempo koşular olmadan oyuncularımızı daha ileri seviyelere taşıyabilir, onları bu koşular olmadan da geliştirebiliriz. Bunun İçin gerekli olan şey ise; sadece bilgi ve o bilgiyi sahaya yansıtabilecek antrenörlük becerisidir.
Tüm takımlarımıza kazasız belasız ciddi sakatlıkların olmadığı bir sezon diliyorum herkese başarılar.
 

burakdonmez1944@gmail.com

YAZIYI PAYLAŞ!

YAZARIN SON 5 YAZISI
24Oca

Buz Banyosu İşe Yarar mı?

17Oca

Yükselti Antrenmanı

10Oca
03Oca
20Ara

Yağ Yakımı