'Üretici Pazarı' sahipsiz

Mevcut zemin, emek, tüketici var ama dükkanlar boş , satılacak ürün yok.

PAYLAŞ

Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından Sümer park içerisinde bulunan 14 dükkân üretici ile vatandaşı buluşturmak üzere tahsis edilmiş ve  üretici ile vatandaşı buluşturmak üzere hazır hale getirilmiş olmasına rağmen dükkanların boş olması görenleri hayrete düşürüyor.
      İlçelerle özdeşleşmiş ürünlerin teşhir ve satışının yapılması ve üretici ile vatandaşı buluşturmak amacıyla Malatya Büyükşehir Belediyesinin girişimleri sonucunda kurulan Üretici pazarın da İlçelere tahsis edilmiş olan satış ve teşhir alanlarının boş olması tüketici ve ziyaretçilerin tepkisine neden oluyor. Yöresel ve organik  ürünler almayı tercih ederek   üretici pazarına giden vatandaş eli boş dönüyor. 
     Malatya İli sınırları içerisinde üretilen her ürünün yer alabileceği ve ilçelerin kendi kültürlerini tanıtabilecekleri  ve özellikle vatandaş tarafından taktirle karşılanan güzel bir projenin hayata geçirilmiş olmasına rağmen, boş kalan dükkanları görmek üretici ve tüketici adına oldukça üzücü bir durum.
     İlçeler kendilerine tahsis edilmiş olan alanları verimli şekilde değerlendirmeli, üretmiş oldukları tarımsal ürünleri, el işleri ve işlenmiş gıda gibi ürünlerinin aracısız satışı için çalışmalı, üreticiye ekonomik anlamda destek sağlamalı, hem ürünlerine , hem de üreticiye değer katacak çalışmaları mutlaka yapmalıdır.
     Üretici ve tüketicileri bir araya getiren ve bire bir ilişkiye dayalı olan Üretici Pazarı, üreticiye değer katacağı gibi, ürünlerin kıymetinde karşılık bulmasına, tüketicinin nitelikli yerel ürünlere ulaşım kolaylığına ve kır-kent arasındaki kültürel ve sosyal etkileşimin sağlanmasına da hizmet etiğini anlamak lazım.
   Haftanın 7 günü hizmet vermek üzere kurulan  ‘Üretici Pazarı’ sessiz ve sahipsiz . Dükkanlar boş, yada görsellikten uzak 3-5 ürünle doldurulmaya çalışılmış göstermelik raflar dışında görünen bir şey yok.
      Özellikle kooperatiflere tahsis edilen dükkan ve etkinlik alanlarını değerlendiren ve görevlendirme yaparak ürünlerini vatandaşın beğenisine sunmak üzere satış ve teşhir alanlarını dolduran , Kale İlçe Belediyesi, Kuluncak , Pütürge, Yazıhan, Doğanşehir, Arguvan, Arapgir ve Akçadağ İlçe Belediyeleri ürün ve üreticilerine değer katmak için sunulan imkanı mümkün olduğunca değerlendirmiş durumda. Umuyoruz ki zaman içerisinde tüm dükkanlarda boş raf kalmasın ve  İlçeler kendi kültürlerini etkinliklerle tanıtacak çalışmalara imza atsın.
HABER: FİLİZ YAVUZKURT
 

Bülten

Malatya Cadde

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN