Osman Nuri Solmazgül güven tazeledi.

Belediye İş Sendikası Malatya Şubesinin Olağan Genel Kurulunda Osman Nuri Solmazgül güven tazeledi.

PAYLAŞ
Malatya Cadde Haber - Malatya Cadde

Belediye İş Sendikası Malatya Şubesinin Olağan Genel Kurulunda Osman Nuri Solmazgül güven tazeledi.
Movenpick Otel toplantı salonunda yapılan genel kurulaMalatya Büyükşehir Belediye başkanı Selahattin GÜRKAN Arapgir Belediye başkanı Haluk Cömertoğlu Hekimhan Belediye başkanı Turan Karadağ CHP İl başkanı Enver Kiraz İyi Parti il Başkan yardımcısı Hanefi Kartal Çağdaş Gazeteciler Malatya Şube Başkanı İbrahim Göçmen Belediye İş sendikası eğitim ve basın yayın genel sekreteri Kemal Çavuşoğlu Belediye İş sendikası Toplu Sözleşme genel sekreteri Güney Demirdaş Belediye iş sendikası Hatay Şube başkanı Abdi Ataç Belediye İş sendikası Adana Şube Başkanı Aytekin Aybar katıldı. 
BATTALGAZİ BELEDİYESİNDE BERABER ÇALIŞTIK
Sendikanın Genel Kuruluna katılan Malatya "çalışma barışı sosyal barış ve iş barışı anlamında işçi arkadaşlara önemli görev düşüyor. İşveren ve işgören birbirinin zıttı değildir birbirini tamamlayan unsurdur. Aynı gemide seyahat eden o geminin selametle gideceği limana varması için gayret gösteren insanların tamamı işverenle işgörürü tamamlar. Çalışma barışını bozmak için için zaman zaman fitne tohumları atılmak istenmiştir. İşçi buna prim vermemiştir. BELEDİYE iş sendikası ile Battalgazi belediyesinde çalıştık. Uyumlu bir çalışmamız oldu. İş barışı bozulmadan hukuk kuralları kapsamında uyumlu bir süreç yaşadık" dedi 
KHK ELEŞTİRİSİ
Genel kurulda söz alan Belediye İş Sendikası Malatya Şube Başkanı Osman Nuri Solmazgül yaptığı konuşmada ,24.12.2017 tarihli 696 sayılı K.H.K kapsamında taşeronda çalışan işçilerin 1. Nisan 2018 itibariyle kamu kurumlarına ve belediye şirketlerine aktarıldığını kaydederek,’ Yapılan düzenlemeyle belediye işçilerine gerçek anlamda kadro verilmemiştir. İşçiler belediye yerine belediye şirketlerine aktarılmıştır. Tüm bunlar yetmezmiş gibi anayasal hakkı olan sendikal ve toplu sözleşme hakkını ortadan kaldırılmış işçi iki yılı aşkın yüksek hakem kurulunun % 4 – 4 sözleşmeyle  sefalete mahkum edilmişlerdir’ dedi.

HÜLLE VURGUSU
2018 yılında dönemin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlunun yaptığı konuşmada her isteyen işçi arkadaşın istediği sendikaya geçer açıklamasının ardından Büyükşehir Belediyesinde çalışanların sendikamızı tercih ederek örgütlenme başarısını gösterdiğini kaydeden Solmazgül ‘Yapılan yetki başvurusu sendikamıza çıkmasına rağmen  dönemin Belediye  yetkilileri ve malum sendika   ile hile yoluyla mevcutta bulunan Kültür AŞ. Şirketindeki sendikamıza üye olan arkadaşlarımızı yeni kurulan Melid AŞ. şirketine aktararak işçilerin toplu sözleşme hakkı engellenmiştir. Yapılan bu hukuksuz işlemler için yerel mahkemeye başvuru yapılmış olup yerel mahkemenin lehimize karar vermesine rağmen malum sendika ve günün belediye yetkilileri itiraz ederek bir üst mahkemeye taşımıştır. Konu halen  Gaziantep İstinaf mahkemesinde karar aşamasındadır’ ifadelerini kullandı.
SÜRE İSTEĞİ
Solmazgül, Örgütlü bulundukları ilçe belediyelerinde 2022 yılında açıklanan enflasyon farkının ilçe belediyelerinden   toplu sözleşmeler için Arguvan belediyesinde yapılan ek protokol ile işçilerin ücret alacaklarının enflasyona ezdirilmediğini kaydederek ‘Yapılan bu ek protokol örgütlü bulunduğumuz tüm belediyelerden talep edecektir.Doğanşehir belediyesi bünyesinde çalışan işçilerimiz toplu sözleşme gereğince tüm maddeleri uyguladığı ve fazla mesai alacaklarını zamanında ödediği için belediye başkanımız Durali ZELYURT a teşekkür ederim.Ayrıca başkanımızdan belediye bünyesinde 5 ay 29 gün çalışan işçi arkadaşlarımızın sürelerini 1 yıla uzatılması için kendilerinden bu konuyu değerlendirmesini bekliyorum.
TEHDİTLERE KARŞI GELECEĞİZ
Konuşmasında Solmazgül ‘Belediye-İş, yalanla yol yürünmeyeceğini, suyun er ya da geç yatağını bulacağını bilir. Belediye-İş, doğru olmaya devam edecektir. Hizmet süremiz içerisinde  gücümüzü emekçi işçi arkadaşlarımızdan aldık. Bundan sonraki süreçte üye arkadaşlarımızın desteğiyle  ,Bir olacağız bölünmeyeceğiz dışarıdan gelen tüm tehditlere karşı geleceğiz’ dedi
DİK DURACAĞIZ
Solmazgül ‘Konuşmamın son bölümünde bu zamana kadar bizlerle yol yürüyen örgütlenme çalışmalarında bize destek olan tüm arkadaşlarıma seslenmek istiyorum.Sendikacılık işçinin emeğini aidat karşılığında yapılan bir iş veyahut bir meslek değildir. Sendikacılık işçinin içinden gelip emeğini ve ekmeğini mukaddes bilip ilmek, ilmek örülen çığ gibi büyüyen bir emek ve ekmek davasıdır ve bu ekmeğin samimi  mücadelesi devam edecek ve mutlak zafere ulaşacaktır. Milli şairimizin de mısralarında dediği gibi belki yarın belki yarından da yakın tıpkı Çanakkale gibi. Dik duracağız bükülmeyeceğiz ezilmeyeceğiz . Hukukun üstünlüğünü iş barışının  sağlandığı bir ülke olması dileğiyle Emek ve ekmek kutsaldır.Emek En Yüce Değerdir. Yaşasın örgütlü mücadelemiz Yaşasın Belediye-İş’ diyerek sözlerini tamamladI
SEÇİM
Yapılan konuşmaların ardından seçimlere katıldı. Tek liste halinde gidilen seçimlerde Başkanlığa Osman Nuri Solmazgül yeniden seçilirken  İkinci Başkanlığa Erhan IŞIK, yönetim kuruluna ise Cemal Cavlak, Fatih Mehmet Kara oğlan ve  İbrahim Çetin seçildi.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN