Kurtuluş Savaşı Şehidinin Adını Hiçbir Meblağ Silemez!

Atatürk'ün yakın mesai arkadaşlarından ve Cumhuriyet'in önder isimlerinden eski Milli Eğitim Bakanı Mustafa Necati Bey'in adını taşıyan kültür evinin ismini değiştirilmesine kamuoyunun tepkileri sürerken, bu kez Kurtuluş Savaşı'ndaki şehitlerimizden birinin adını taşıyan bir okulun adı değiştirilmiştir.

PAYLAŞ

Mevcut hükümetin Cumhuriyet alerjisi, ne yazık ki okul isimlerinde dahi kendini göstermektedir. Atatürk’ün yakın mesai arkadaşlarından ve Cumhuriyet'in önder isimlerinden eski Milli Eğitim Bakanı Mustafa Necati Bey‘in adını taşıyan kültür evinin ismini değiştirilmesine kamuoyunun tepkileri sürerken, bu kez Kurtuluş Savaşı'ndaki şehitlerimizden birinin adını taşıyan bir okulun adı değiştirilmiştir.
Adını Kurtuluş Savaşı’nın unutulmaz kahramanlarından Albay Reşat Çiğiltepe‘den alan Ankara Mamak’taki Çiğiltepe Ortaokulu’na, Milli Eğitim Vakfı’na bağışta bulunan Turhan Polat‘ın ismi verilmiş, öte taraftan bir vatanımız olması için canını veren bir kahramanın aziz hatırası parayla silinmiştir. 
Tarikatlarla flörtü defalarca basına yansıyan, yandaş görmediği yöneticilerin tümünü tırpanlayan Milli Eğitim Vakfı'nın parayla adını sildirdiği bu Cumhuriyet kahramanının önemini kamuoyuna bir kez daha hatırlatmak istiyoruz.
 
SOYADINI ATATÜRK'ÜN VERDİĞİ GURURLU KAHRAMAN
 
Albay Çiğiltepe, Atatürk'e düşman işgali altında bulunan Çiğiltepe'yi yarım saat içinde alma sözü verip, bu tepeyi yarım saate alamayınca “Muvaffakiyetsizlik beni hayatımdan bizar etti.” diyerek yaşamına son vermiştir. Tarihi notlara göre Çiğiltepe'nin aziz naaşını taşıyan silah arkadaşları, 1 saatten kısa bir süre sonra Büyük Taarruz’da Sincanlı Ovası’ndan Dumlupınar’a kadar tüm yolların önündeki en stratejik engel olan Çiğiltepe’yi düşmandan temizlemiştir. Atatürk'ün, gururu vatan sevgisi kadar büyük olan albayın vefat haberini aldığında gözyaşları içinde onun büyük bir vatansever olduğunu söylediği bilinmektedir. Soyadı kanunu çıkartılınca Atatürk, hiç unutmadığı şehit albaya "Çiğiltepe" soyadını vermiş, Balkan Savaşları'ndan Çanakkale Cephesi'ne kadar vatan mücadelesinde kıymetli başarılar göstermiş şehidin ismini ölümsüzleştirmiştir.
İşte okul tabelasından adı para karşılığında silinen Çiğiltepe böyle bir kahramandır!
Cumhuriyet'in, kahramanlarının, değerlerinin sonuna kadar savunucusu olan Eğitim-İş olarak, konuya ilişkin Milli Eğitim Bakanlığı'na resmi ikazda bulunduğumuzu kamuoyuna duyururuz.
Bakanlığa yazdığımız yazıda söz konusu isim değişikliğinin şehidimizin hatırasına hakaret sayılacağını ve ilgili yönetmeliklerle çelişeceğini belirterek, hatadan derhal dönülmesini talep etmiş bulunmaktayız.
Eğitim-İş olarak uyarıyoruz: Bu konunun sonuna kadar takipçisi olacağız! Söz konusu ayıp, Bakanlık eliyle temizlenmezse konuyu derhal yargıya taşıyacağımızı ilan ediyoruz.
Tarihi notlara göre o tepeye bakıp, “Hey mübarek dağ, bak bakalım bana! Gelecek nesiller senin kıymetini bilir ve burada bugün olanları, sebil olan şu canları umarım hatırlarlar. Başarırsak, bunca kana ve cana mal olan bu tepenin değerini umarım anlayabilirler” diyen Albay Çiğiltepe'nin adını unutturmayarak son sözlerine vefa göstermek ONURUMUZDUR!
Hatem DENKTAŞ
Eğitim İş Malatya Şube Başkanı
 

Bülten

Malatya Cadde

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN