Kiraz 'Kalp Hastasına 15 Gün Sonrasına Randevu Verilir mi?'

Sağlıkta Dönüşüm Dedikleri, Hastaları Eve Hapsetmekmiş

PAYLAŞ
Malatya Cadde Haber - Malatya Cadde

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Malatya İl Başkanı Enver Kiraz, günümüzde hastaneden randevu alabilmenin çok zor olduğunu belirterek; “Pandemide maske dağıtamayanlar, bugün hastalara randevu veremiyorlar. Sağlıkta dönüşüm dedikleri hastaları eve hapsetmek olsa gerek” dedi.
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Malatya İl Başkanı Enver Kiraz, hastanede randevu alma konusunda yaşanılan sıkıntılarla ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Kiraz, 182 çağrı merkezinden randevu almaya çalıştığı görüntüleri de paylaşarak;  “Vatandaşlarımızdan gelen şikâyetler üzerine 182 çağrı merkezini arayarak 2 bölümden randevu almak istedik. Kardiyoloji bölümünde 3 Şubat Perşembe gününden önce randevu alamadık. Üstelik de 15 günden fazla bir süre kaldığı için bugün randevu verilmedi. Daha sonra aramamız istendi. Kardiyoloji için bugün arayan bir vatandaş Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden randevu alamıyor. Diğer bir randevuyu da beyin cerrahinden almak istedik. İkisi de en kritik bölümlerden. Beyin cerrahi bölümüne de 25 Ocak Salı gününe randevu alabildik. Vatandaşlarımızın gelen bu şikâyetler de çok haklı olduğu gerçeği bizim aramamızla da bir kez daha ortaya çıkmış oldu” dedi. 
Kiraz; “Her gün sağlıkta devrim yaptıklarını ifade edenler, sağlıkta dönüşüm yaptıklarını ifade edenler, sağlıkta kuyrukları bitiriyoruz vatandaş istediği saatte istediği gün zaman sağlık hakkına sahip olabiliyor diyenler şimdi hastanelerde randevu alamadığımız bir sisteme getirdiler. Sağlıkta dönüşüm aslında randevu alamama durumuna geldi. Sağlıkta son dönemlerde çok büyük adaletsizlikler yaşıyoruz. Sağlığın özelleştirilmesi ile birlikte özel hastanelere verilen önem ve desteklerle birlikte sağlık sistemi çökmüş durumda. Buradaki adaletsizlik şu; kalp hastası olan bir vatandaş Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden randevu alamıyor ama parası olan bir vatandaş özel bir hastanede hemen muayene olup tetkiklerini de yaptırarak, hiç yorulmadan sağlık hakkına sahip olabiliyor. Sağlık herkese eşit bir şekilde verilmelidir, parasız olmalıdır ve herkes bu sağlık haklarından faydalanabilmelidir” İfadelerini kullandı. 
“Maalesef sağlık sisteminde en alt sıralara gerilediğimiz bir dönemi yaşıyoruz” diyen Enver Kiraz; “ Vatandaşlarımız başka sorunlarından da bahsediyorlar. Malatya merkezde oturan bir vatandaşa Doğanşehir’de, Darende’de, Akçadağ’da bulunan devlet hastanelerinde poliklinik sırası verilmesi teklif ediliyor. Yüzlerce km uzaklıktaki hastanelere hasta yönlendirilmek isteniyor. Geciken tedavi insan hakkı sorunudur ve bu insan hakkı sorununu da maalesef bu iktidar, bu bakanlık bizlere yaşatıyor. Pandemi sürecinde sağlık bakanlığı ilaç ve maske konusunda da önemli sıkıntılar yaşattı. Bütün bu sorunlara baktığımızda maalesef içler acısı durumdayız.”şeklinde konuştu.
Kiraz açıklamasının devamında; “Kalp hastası olan bir kişi bugün Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden 15 gün sonraya bile randevu alamıyor. Bu 15 günlük süre içerisinde sağlık durumunun ne olacağını bir değerlendirmek gerekiyor. 15 gün sonra için randevu alan hasta tetkik yaptıracaksa veya tetkik sonucunu alacaksa bu işlemler 1 aydan fazla sürüyor. Bu süre içerisinde sağlık sorunu yaşayan bir vatandaşın sağlığının ne kadar gerileceğini düşünmek istemiyoruz. Bu adaletsiz durum ile vatandaşlarımız karşı karşıya bırakılıyor. Bu kabul edilebilir bir durum değil. İfade edilen devrimler halkın hizmetine sunulmalıdır. Birçok yerde şehir hastaneleri yaptılar ama hastayı müşteri gören ve müşteri garantili bir anlayışla yapılmış durumda” dedi. 
“Sağlık sisteminde sağlıksız bir durumla karşı karşıyayız” ifadelerini kullanan CHP İl Başkanı Enver Kiraz; “İktidar yetkilileri hiçbir şeyi kabul etmedikleri gibi bu durumu da kabul etmeyeceklerdir. Buradan çağrıda bulunuyoruz, buyurun gelin beraber hastaneleri sırayla arayalım en ulaşılabilir bölüme 1 hafta 10 gün sonraya randevu alabiliyoruz. En kritik bölümlere 15 gün sonraya randevu alamadığımızı sizlerde görün istiyoruz. Bu durumu da kamuoyunun ve vatandaşların vicdanına sunuyoruz.”şeklinde konuştu.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN