Hava sıcaklığı bir günde 40 derece düşecek

ABD'nin Colorado eyaletine bağlı Denver kentinde 8 Eylül Salı günü, kuvvetli bir soğuk hava dalgasının sıcaklığı bir günlüğüne 28-30 derece düşürmesi ve kar yağışına neden olması bekleniyor.

PAYLAŞ

ABD'nin Colorado eyaletine bağlı Denver kentindeki hava durumundaki tahmini düşüş tüm dünyada merakla bekleniyor.

8 Eylül Salı günü Denver kentinde, kuvvetli soğuk hava dalgasının sıcaklığı 1 günde 28-30 derece düşürmesi ve kar yağışına sebep olması bekleniyor. Halk ise durumu endişe içinde takip ediyor. Bazı tahminlere göre ise, sıcaklık farkı 36-40 dereceyi bulabilir.

BÖLGEDE ZAMAN ZAMAN BU DEĞİŞİMLER GÖRÜLÜYOR

Öte yandan Washington Post gazetesi, bu hava değişimi ile ilgili bir haber yayımladı. Haberde, Denver'de kuvvetli soğuk cephe geçişlerinin daha önce de yaşandığını kaydeden gazete, 12 Eylül 1993'de hava 33 derece iken, 13 Eylül akşamında 14 cm karın yağdığını belirtti.

Denver'daki en büyük sıcaklık değişimi ise 25 Ocak 1872'de yaşanmış. Sabah 46 derece olan sıcaklık akşam eksi 20'ye düşmüş.

24 Şubat 2014'de ise, sıcaklık öğleden sonra 26 dereceden 57 dereceye çıkarken, gece yarısından sonra 29'a kadar düşmüş.

Bölgenin topografik yapısı sebebiyle zaman zaman böyle büyük hava değişimlerinin yaşandığı görülüyor. Bölgede çok fazla yüksek ve düz alan bulunuyor. Bazı araştırmacılar ise, Pasifik'te meydana gelen tayfunların bu ani hava değişimine yol açıyor olabileceğini belirtiyor.

KAYNAK: HABER7

Bülten

Malatya Cadde

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN