Elektrikli Araçlar Ve Kaynak Teknolojileri Sanal Simülasyon Laboratuvarı Projesi

İnönü Üniversitesi'nde geleceğin teknikerleri geleceğin eğitim modeli ile yetiştiriliyor.

PAYLAŞ

İnönü Üniversitesi’nde geleceğin teknikerleri geleceğin eğitim modeli ile yetiştiriliyor.
Ülkemizde Organize Sanayi Bölgeleri içerisinde uygulamalı eğitim yapan 11 meslek yüksekokulundan birisi olan İnönü Üniversitesi Malatya OSB Meslek Yüksekokulu’nda eğitimin kalitesinin yükseltilmesi amacıyla sürdürülen çalışmalar devam ediyor. Bu kapsamda Elektrik ve Enerji Bölümü ile Makine ve Metal Teknolojileri Bölümlerinin ortaklaşa hazırlamış oldukları “Elektrikli Araçlar ve Kaynak Teknolojileri Sanal Simülasyon Laboratuvarı” adlı proje Fırat Kalkınma Ajansı 2020  Yılı Turizm ve Sanayinin Geliştirilmesi Mali Destek Programı kapsamında ön değerlendirme ve nihai değerlendirme sonucunda başarılı bulunarak kabul edilmiştir. 
    Bu proje kapsamında kurulacak sanal simülasyon laboratuvarları ile ülkemizde ilk kez İnönü Üniversitesi Malatya OSB Meslek Yüksekokulunda açılarak 40 öğrenci ile eğitim -öğretim faaliyetine başlayan Hibrit ve Elektrikli Araçlar Teknolojisi programı ve yine üniversitemiz bünyesinde ilk kez açılarak 68 öğrencisi ile eğitim-öğretimini sürdüren Kaynak Teknolojisi Programlarımızın eğitim faaliyetlerinin büyük bir kısmı bu laboratuvarlarda sanal ortamda simülasyonlarla yürütülecektir.
    Projenin toplam maliyeti; 775.142,00-TL olup bu tutarın %75’ini oluşturan 581.356,50 TL’sı Fırat Kalkınma Ajansı katkısıyla, kalan %25’ini oluşturan 193.785,50 TL’sı ise İnönü Üniversitesi Rektörlüğü katkısıyla karşılanacaktır. Projenin tamamlanma süresi 9 ay olarak belirlenmiştir.
    İnönü Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Ahmet KIZILAY ile Fırat Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Abdulvahap YOĞUNLU tarafından imzalanan sözleşme ile hayata geçirilen projeden sağlanması hedeflenen amaçlar ise şunlardır;
-İnönü Üniversitesi Malatya OSB Meslek Yüksekokulu'na 6 istasyon içeren bir Hibrit ve Elektrikli Araç Montaj Simülasyonu ve 3 adet Kaynak Simülatörü kazandırılacaktır.
-Mesleki eğitimde yenilikçi eğitim modelleri arasında yer alan simülasyon teknolojisinden yararlanarak eğitimler verilecektir.
-Sanayinin ihtiyacı olan nitelikli Kaynakçılar ve Elektrikli Araç Teknikerleri yetiştirilecektir.
-Simülasyon tabanlı teknolojik eğitimler sayesinde kaynak makinesi öğreniminde; Hibrit ve Elektrikli Araç bakım ve montajının öğreniminde meydana gelebilecek iş kazası risklerini ortadan kaldırılacaktır.
-VR sistemde bir Hibrit ve Elektrikli Otomobilin tüm parçalarının öğrenciler tarafından montajlanabilmesini ve de montaj edilebilmesini sağlanacaktır.
-İmalat sanayinde, teknik bilgi ve becerilerini geliştirmiş, kaynak makinesini uzmanlık seviyesinde kullanabilen nitelikli elemanlar yetiştirilecektir.
-Nitelikli işgücüyle bölgenin Sosyo-Ekonomik gelişmişliğine katkı sağlayacaktır.

Bülten

Malatya Cadde

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN