Babacan, DEVA Partisi Malatya İl kongresine katıldı

DEVA Partisi lideri Ali Babacan, partisinin Malatya 1. Olağan Kongresi'ne katıldı. Ramada Otel'de gerçekleştirilen olağan kongre korona virüs nedeniyle sosyal mesafe ve maske kuralları çerçevesinde düzenlendi.

PAYLAŞ

DEVA Partisi lideri Ali Babacan, partisinin Malatya 1. Olağan Kongresi'ne katıldı. Ramada Otel’de gerçekleştirilen olağan kongre korona virüs nedeniyle sosyal mesafe ve maske kuralları çerçevesinde düzenlendi.
  Katılımın pandemi sürecine rağmen oldukça yüksek olduğu kongrede Genel Başkan Babacan kürsüye kendisine hediye edilen Yeni Malatyaspor atkısı ile çıktı. Malatya’da bulunmaktan dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirerek sözlerine başlayan Babacan, “Gelin eski mağdurların yerine yeni mağdurlar eklemeyelim. Gelin bu haksızlığa birlikte karşı çıkalım kendisi gibi düşünmeyenlere hain diyenlere karşı çıkalım” dedi.
Malatya’da son günlerde il teşkilatının zorluklarla karşı karşıya kaldığını ifade eden Babacan, partisi için Malatya'da hazırlanan afiş ve billboardlarının söküldüğünü söyledi. Babacan, "Anons çalışması yapılıyordu, gürültü kirliliği yapıyorsunuz diyerek engellediler. İktidar partisinin anonslarına ise ses yok. Sözleşmeleri yapılmış tanıtım çalışmaları son dakika iptal ediliyor. Fark ne biliyor musunuz? Bir partinin genel başkanının aynı zamanda Cumhurbaşkanı olması. Sistem sorunu var. Hukuk devletinde böyle bir şey olur mu? Bir sözleşme hukuku varsa bunun çiğnenmesi lazım" dedi. 
Başkanlık sisteminin sorunlarına işaret eden Babacan "Tarafsızlık üzerine yemin etmiş bir devlet başkanı bunları yapamaz. Türkiye demokrasisine daha fazla zarar vermeye kimsenin hakkı yoktur. Herkes hukuka bağlı olmak zorundadır. Aksi halde bu ülkede istikrardan bahsedilemez. Bu ülkede yatırımlardan bahsedilemez" diye konuştu. 
Babacan'ın konuşmasında öne çıkanlar şöyle: 
“28 Şubat’ta hor görülen kesimler, aynı adaletsizliklerin başkaları tarafından yaşanmasını istemediler. O adil insanların aile meclislerinde, mahalle kahvelerinde, komşularıyla baş başa verdiklerinde bunları konuştuklarını biliyorum.
Vatandaşlarımızın inanç ekseninde hak ve özgürlük taleplerini adalet temelinde karşılayacağız. Alevi vatandaşlarımızın başta Cem Evlerine ilişkin talepleri olmak üzere inanç, düşünce ve davranış temelinde birikmiş sorunlarını çözeceğiz.  
8. Cumhurbaşkanımız Turgut Özal, orta direğin ülkemizi ayakta tutacağına inanıyordu. Bugün orta direk yıkılıyor. Hükûmet ülkenin kurumlarını yerle bir ettiği için orta direk yıkılıyor. Eskiden Türkiye arabuluculuk yapardı, hakemlik yapardı. Şimdi kimsenin güvenmediği bir ülke olduk. Herkesin şüphe duyduğu bir Türkiye var atık. DEVA Partisi, dış politikada sözümüzün gücünü arttıracak. Kavgadan beslenmeyeceğiz. Konuştuğumuzda tüm dünya Türkiye’nin sözüne kulak kabartacak. 
Kendi fikrine benzeyen, tornadan çıkan çocuklar ve gençler yetiştirmenin derdine düştüler. Kendilerine benzeyen, kendileri gibi tornadan çıkmış bir nesil itiyorlar. Adeta toplum mühendisliğinin izlerini görüyoruz. 
Eğitimde parası olanla olmayanlar arasında hiç bu kadar fırsat eşitsizliği olmamıştır. Sadece parası olanın değil, herkesin iyi eğitim alması için çalışacağız. Eğitimi üç yaşında başlatacağız. Dil eğitimini anasınıfından itibaren çocuklarımıza sunacağız. Soru soran, tweet attığı için gözaltına alınan bir nesil istemiyoruz. Gençler tweet atmaktan korkuyoruz diyorlar. 280 karakterden, klavyeden korkan bir devlet anlayışına nasıl saptınız?
Soru soran, sorgulayan bir nesil istiyoruz. Çağdaş dünyanın temelinde eleştirel düşünce yatar. Yeni nesil sizin tek tip, tek kalıp yaklaşımınıza isyan ediyor”
Şehirlerin yerel dinamiklerini harekete geçireceklerini ve her şehir için ayrı projelerinin olduğunu da ifade eden DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Malatya’nın da sorunlarına değindi. Malatya’nın alt yapı ve ulaşım problemlerinin biran önce tamamlanması gerektiğini de belirten Babacan, özellikle Tarımda sulama sorununun biran önce çözülmesi gerektiğini sözlerine ekledi. 2002’de AK Parti hükümetinin kurulduğunda Türkiye’nin tarımsal ihracatı ile ithalatının başa baş olduğunu da anımsatan Babacan, “Bugün 9 milyar ithalat, 5 milyar dolar ihracat var. Bu açığın sulama projeleri ile kanalları ile önemli bir miktarını kapatabiliriz. Ama biz su diyoruz kanal diyoruz onlar kanal İstanbul diyor problem burada. Çünkü orası rant projesi Çiftçi su bekliyor. Sanayide Malatya’da önemli bir şehir. Ama son yılarda sanayi üretimi artmıyor. En önemli sorunlardan biri işsizlik, biz Malatya’da tarımsal sanayi ve ekonomiye gerekli destekleri vereceğiz. Kayısı üretimi ve ihracatının artması için destekleri artıracağız. Malatya birinci derecede deprem bölgesi, ama kentsel dönüşümde yapılanma yok. Üniversitelerle ilgili sorunlar var. Turgut Özal Üniversitesi’nin halen bir kampüsü yok, akademisyen yetersizliği var. İnönü Üniversitesinde yeterince ödenek verilmiyor. Tıp Fakültesi henüz istenilen düzeyde çalışamıyor. Eğitimde ülkemizi için su gibi ihtiyaç,  Kent içi ulaşım yeterli değil, imar yolları açılmadığı için trafik sorunu var. Otopark sorunu var. Nazım imar planı henüz çıkarılmamış, bu sorunların çözümü için gerekeni yapacağız. Sizlerde bu kötü yönetimden fazlasıyla nasibinizi aldınız. Malatya bunları hak etmiyor. Biz Malatya’nın dertlerini biliyoruz. Derdi çok ama Malatya’nın DEVA’sı hazır. Malatya’nın demokrasiye, atılıma ihtiyacı var, DEVA’ya ihtiyacı var. Malatya’ya, Türkiye’ye DEVA olmaya hazırız.

Bülten

Malatya Cadde

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN