Atatürk Anıtı Önünde 19 Mayıs Kutlaması

CHP Malatya İl Başkanı Kiraz

PAYLAŞ
Malatya Cadde Haber - Malatya Cadde

CHP Malatya İl Başkanı Kiraz; “19 Mayıs bu ülkede bağımsızlık ve özgürlük için ilk güçlü adımın atıldığı tarih ve önemli bir gündür” dedi.
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Malatya İl Başkanı Enver Kiraz beraberinde Yeşilyurt İlçe Başkanı Hüseyin Mete, Battalgazi İlçe Başkanı Abdulvahap Ayzabar, ADD Şube Başkanı Yunus Millioğulları ile çok sayıda parti yöneticisi ile birlikte Atatürk Anıtına çelenk sunumu gerçekleştirip, basın açıklaması yaptı.
Kiraz yaptığı açıklamada şu görüşlere yer verdi;
“Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkması ile 7 düvel tarafından işgal edilmiş vatan toprakları için kurtuluş savaşının başladığı gündür. 19 Mayıs aslında bu ülkede her şeyin temelidir. 19 Mayıs kurtuluşumuzun, bağımsızlığımızı, yeniden bir ülkenin küllerinden doğuşunun temelidir. 1922’de ‘Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir’ denilerek açılan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin temelidir. 29 Ekim 1923’de kurulan laik, demokratik, sosyal, hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk adımıdır. 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın temelidir. Cumhuriyet Halk Partisi’nin, Atatürkçü Düşünce Derneği’nin temelidir. Hepimiz bugün konuşabiliyorsak o harçta 19 Mayıs’ın harcı var 19 Mayıs’ın karşımı var.
Hepimiz biliyoruz ki yoksulluk içinde olan bir ülkenin inançlı bir şekilde, bütün unsurları ile mücadele ederek bir kahramanlık destanına imza attığı ve o imzanın aslında başladığı gündür. Bu anlamda 19 Mayıs’ta Samsun’a çıkarak hem Kurtuluş Savaşı’nı başlatarak zaferle sonuçlandıran hem de yeni bir cumhuriyeti, yeni bir devleti bizlere armağan eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önünde saygı ile eğiliyoruz.  Ayrıca, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile birlikte mücadele vermiş bütün şehitlerimizi bir kez daha şükranla anıyoruz. 
19 Mayıs aynı zamanda Mustafa Kemal Atatürk’ün deyimi ile onun doğum günüdür. Aslında hepimizin doğum günü 1919’dur. Dolayısı ile 1919’da o adım atılmasaydı bu konuşmaları, Mustafa Kemal Atatürk’ü anmayı ve Gençlik ve Spor Bayramımızı elbette ki kutlayamazdık. Mustafa Kemal Atatürk’ün doğum gününü ve Türkiye Cumhuriyeti’nin doğum gününü, bu ülkede yaşayan herkesin dili, dini, ırkı, mezhebi ne olursa olsun bir bütün olarak kurmuş olduğu bu Cumhuriyetin doğum gününü de yürekten kutluyoruz. 
Mustafa Kemal Atatürk 19 Mayıs’ı her fırsatta gençliğin önemini vurgulayarak aslında gençlik tanımı ile genç beyinleri de tarif etmiştir ve bugünü gençliğe armağan etmiştir. Dünyada belki de eşi benzeri olmayan şekilde 23 Nisan’ı çocuklarımıza, 19 Mayıs’ı ülkenin teminatı olan geleceğimize armağan eden büyük bir lidere sahibiz. Bunun elbette ki onurunu ve gururunu yaşıyoruz. 

Mustafa Kemal Atatürk’ün gençlik tanımına baktığımızda o genç beyinlerden, genç zihinlerden ülkemizi geleceğe taşıyacak yüreklerden bahsediyor. 19 Mayıslarda yaşımız 80’de olsa hepimiz 18 yaşında olacağız. Hepimiz o gençlik zihni ile ülkemizi Mustafa Kemal Atatürk’ün bize emanet ettiği şekilde geleceğe emin adımlar ile hep birlikte taşıyacağız.
Zor şartlarda bir Cumhuriyeti kurduk, zor şartlarda bir Kurtuluş Savaşı verdik, bugünde zor şartlarda bir dönemi hep birlikte geçiriyoruz. Ülke olarak her alanda hak, hukuk, adalet anlamında önemli sıkıntıların yaşandığı, yoksulluğun, işsizliğin her geçen gün omuzlarımıza bindiği önemli ekonomik krizlerin hepimizi sarstığı bir önemden geçiyoruz. Bu dönemden de o zor dönemlerde olduğu gibi el ele kol kola girerek hep birlikte tekrar Cumhuriyetimizi özgürlüklerle, demokrasiyle taçlandıracağız. Bu ülkeye hep birlikte hakkı, hukuku, adaleti getireceğiz. Ülkenin yarınlarında umutlu yaşayan, mutlu yaşayan gençlerimizi, kadınlarımızı yaşadığı bir ülkeyi kuracağız. 
19 Mayıs’ın bağımsızlığımızın fitilinin Samsun’dan ateşlendiği ve Anadolu’da kol kola gezdiği, elden ele dolaştığı ve bugün de dolaşmaya devam ettiği o ruhu hep birlikte sürdürmeye devam edeceğiz.103. yılında tekrar bu sözü veriyoruz.  19 Mayıs ruhlarını da, 29 Ekim ruhlarını da daha büyük coşku ve heyecanla yaşatmaya devam edeceğiz. 103. Yılında Cumhuriyetimizin kurucusu değerli Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü saygıyla anıyoruz, izinde olduğumuzu ifade ediyoruz.”

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN