Yunus Emre ve Türkçe Yılı Konferansı

2021 Yunus Emre ve Türkçe Yılı kutlamaları kapsamında Türk Dil Kurumunca Malatya'da Yunus Emre Konferansı düzenlenecek.

PAYLAŞ
Yunus Emre ve Türkçe Yılı Konferansı
2021 Yunus Emre ve Türkçe Yılı kutlamaları kapsamında Türk Dil Kurumunca Malatya’da Yunus Emre Konferansı düzenlenecek.
Malatya Cadde Haber - Malatya Cadde

2021 Yunus Emre ve Türkçe Yılı kutlamaları kapsamında Türk Dil Kurumunca Malatya’da Yunus Emre Konferansı düzenlenecek.

Kültür ve Turizm Bakanlığı koordinasyonunda düzenlenecek konferansa Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu, Malatya Valiliği, Türk Dil Kurumu ve İnönü Üniversitesi katkı sağlıyor.
“Anadolu Konferansları/Yunus Emre” başlığı altında verilecek konferansın konuşmacıları Profesör Doktor Gürer Gülsevin, Profesör Doktor Hayati Develi ve Profesör Doktor Mustafa Ergün.
Konferans, 12 Kasım 2021 Cuma günü İnönü Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezi Büyük Salonu’nda saat 14.00’de başlayacak.
Türk dili ve medeniyetinin temel taşlarından biri olan Yunus Emre’nin vefatının 700. yılı hasebiyle, Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Yunus Emre’yi anma ve kutlama yıldönümleri arasına almıştı.
Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla 30 Ocak 2021 tarih ve 31380 sayılı Resmi Gazetede bir genelge yayınlanarak, 2021 yılı Yunus Emre ve Türkçe Yılı ilan edilmişti.
Genelgede, şiirlerinde insan ve doğa sevgisi, hoşgörü, kardeşlik ve barış kavramlarını en duru Türkçeyle işlediği, bu şiirlerinde din, dil ve ırk ayrımı gözetmeksizin tüm insanlığa seslendiği vurgulanan Yunus Emre’nin “hem dünya beşeriyetine ortak bir değer olarak takdim edilmesi hem de ülkemize bir kez daha hatırlatılması amacıyla 2021 yılının “Bizim Yunus” olarak anılması, Yunus Emre’nin mirası olan Türkçenin öneminin vurgulanması, medeniyet dili kimliğiyle bilinçli ve doğru kullanılmasının sağlanması amacıyla “Dünya Dili Türkçe” adıyla yurt genelinde ve yurt dışında bir kampanyanın düzenlenmesine karar verildiği” de belirtildi.
Genelge doğrultusunda etkinlikler, Kültür ve Turizm Bakanlığı koordinasyonunda ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının katkılarıyla, yurt içi ve yurt dışında yürütülüyor.
 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN