Zihin Formatı - Şirvan Yücel

Zihin Formatı


Zihin bizi nazıl etkiliyor? Hayatımızı zihnimizle mi şekillendiriyoruz? Bu önemli soruların cevaplarını Dünya Değişim Akademisi'ndeki Değişim Uzmanına sorduk çok etkili bilgiler edindik. Bilgileri sizlerle yaplaşıyorum.
'' Bir insan neye inanırsa o şey olur. Mesela insan belirli bir yaşta kanserden öleceğine yani bir ceset olacağına inanırsa o yaşta kaser olup ölür, yani ceset olur. O yüzden insan zihinsel detoks kullanarak bütün toksik inançlardan kurtulmalıdır. 
Yaşanan olay değil, olaya yüklenen anlam mutluluğu belirler. İnsan yaşanan olayla ilgili psikolojik bakış açısını değiştirerek olaya yüklenen anlamın değişmesini sağlar ve mutsuzluk hissetmez.
Dahası insan yaşanan olaya farklı bakış açısıyla baktığında olayın olumlu yönlerini yakalayabilir ve kedisini iyi hissederek mutsuzluktan kurtulabilir. O yüzden insan bakış açısını değiştirerek varoluşsal bakış açısına sahip olmalıdır.
Şayet insan mutsuzluk yaşıyorsa ve mutlu olamıyorsa zihinsel bilgisayarını yanlış bir şekilde kullanıyor demektir. Peki, çözüm nedir? Çözüm, negatif düşünce virüslerini temizlemek için zihne format atmak ve yeniden proğramlayarak güncellemektir.
Evvela bir olay yaşandığında birey zihin tarafından üretilen negatif düşüncelerin farkında olmalı fakat onlara yoğunlaşmamalıdır. Derhâl negatif düşünceler pozitif düşüncelere dönüştürülmelidir.
Yaşanan olayla ilgili yorumlar negatif olmamalıdır. Nesela ''Ben mahvoldum!'' , ''Bu benim sonumdur!'', ''Ölseydim daha iyi olurdu!'', ''Kötü şeyler hep benim başıma geliyor!'' gibi negatif genellemeler yapılmamlıdır.''

sirvanyucel@hotmail.com

YAZIYI PAYLAŞ!

YAZARIN SON 5 YAZISI
16Oca
24Ara

Entropiyi Aşmak

11Kas

Tepkilerden Özgürlük

19Ekm

Acı Ve Sevgi

06Ekm

İnsan Birliği