Suçluluk Duygusu ile Başa Çıkmak - Neval Kütük

Suçluluk Duygusu ile Başa Çıkmak


Suçluluk duygusu, bilerek veya bilmeyerek “yanlış” olarak inanılan bir şeyin yapıldıktan sonra hissedilen bir duygudur. Çoğu zaman pişmanlık duygusuna neden olmaktadır. Suçluluk duygusu duyan kişi depresyona girer veya anksiyete hastalığına tutulur. 

 

Kişi, eğer bir konuda hata yaptığını düşünüyorsa suçluluk duygusu ağacını da beslemiş olur. Suçluluk duygusu yüzünden kişi zevk alamaz hale gelir. Kararsızlık yaşayarak öz güvenini kaybeder. Çocuklukta yaşanan ifade eksikliği, değersizlik duyguları suçluluk duygusunu da pekiştirir. 

 

Kişi, çocuklukta yaşanan koşullanmalar, ödül- ceza sistemi yüzünden suçluluk hisseder. O zaman çocuğun psikolojik yapısında suçluluk kompleksi oluşur. Yetişkinlikte de bu duygunun izleri devam eder. 

 

Kişi, eğer kendindeki suçluluk duygusunu farkettikten sonra bu duyguyu kabul eder ve önce kendisini, sonra başkalarını affederse bu duygudan özgürleşir. Ayrıca Dünya Değişim Akademi’sinde bilimsel tekniklerle uygulanan “Suçluluk Duygusundan Özgürleşme Sanatı Değişim Programı”nı uygularsa kısa zamanda kendisiyle barışır ve psikolojisindeki hasarları giderir. 

 

Aslında herkes suçluluk hisseder. Değişim Teknikleri  sayesinde içinizdeki suçluluk duygusu  dinamiklerinin farkına varacaksınız. Bu duyguyu önce kabullenişe sonra da affedişe dönüştüreceksiniz. İç dünyanızla barışacaksınız. 

 

Kişi ebedi, ölümsüz, ruhi varlık olduğunu idrak ettiğinde ve  mükemmel doğasını keşfettiğinde kuantum sıçrama yaşar. Tüm yasaklamalardan, toplumun baskılarından özgürleşir, öz doğasını yaşar. 

 

Değişim teknikleri sayesinde suçluluk duygusunun neden olduğu pişmanlık, keder, ıstırap, yalnızlık gibi duygulardan da özgürleşeceksiniz. “Suçluluk Duygusundan Özgürleşme Sanatı  Değişim Programı” ile size dayatılan tüm kalıplar buharlaşacak. Daha doğal, daha sade ve daha mutlu bir hayatınız olacak. 

 

“ Suçluluk Duygusundan Özgürleşme Sanatı  Değişim Programı”  8 çalışmadan oluşuyor. Her çalışma kırkbeş dakika  sürüyor.  Her çalışmada teorik bilgilendirmeler ve pratik uygulamalar yapılıyor. Her çalışmada  suçluluk duygusu   ile ilgili aydınlatıcı bilgilere yer veriliyor. Pratik uygulamalar ise nefes, vücut çalıştırma teknikleri ve gevşeme tekniklerini kapsıyor. Her çalışmanın uygulanışı dinamik olup, teknikler ardı sıra gelen duruşlardan oluşuyor.   

 

Değişim Teknikleri Değişim Uzmanları rehberliğinde bilimsel, sistematik ve yöntemli şekilde  uygulanıyor. Beden hareketleri nefeslerle birlikte dinamik uygulandığında duygu ve  düşünceler yatışıyor. Geçmiş ve gelecekle ilgilenmiyorsunuz. Bu da anda ve şimdi kalmayı kolaylaştırıyor. Bedendeki uyuşukluk gidiyor. Böylece canlanıyorsunuz ve enerjiniz yükseliyor.

 

Suçluluk duygusu, olgunlaşmak için kullanılabilir. Kişi, suçluluk duygusunu içinde hissettiğinde hemen harekete geçmelidir, bu duygudan kaçmamalıdır. Bağımlılıklarını gözden geçirmelidir. Hatalı davranışları üzerinde düşünmeli ve bunların nedenlerini sorgulamalıdır. Böylece aynı hatalar tekrarlanmayacaktır. Kişi, başkalarını üzecek, ağlatacak, zarar verecek şeyler yapmamalıdır. 

 

Kişi, hangi eylemin onda suçluluğa neden olduğunu farkettikten sonra bu duyguyu tanımlar. Böylece davranışlar değişir. Kişi, olgunlaşır, tekamül eder ve değişir. Suçluluk duygusu mutlaka umursanmalıdır. Aksi takdirde mutsuzluklar yaşanır. 

 

Suçluluk duygusundan kurtulmak için, “mükemmel insan” olmayı bırakın, sadece insan olduğunuzu kabul edin. Hatalarınızın nedenleri üzerine düşünün, bunları fark edin ve aynı hatanın tekrarlanmaması için çaba sarfedin. O zaman bu yıkıcı duygu dönüşecektir. 

 

Suçluluk duygusu, eylemlerinizin değiştirilmesi yönünde size yarar sağlar. Bu yüzden bu duyguya takılı kalarak kendinize acı çektirmeyi bırakın ve “Suçluluk Duygusundan Özgürleşme Sanatı Değişim Programı”nı uygulayın. 

 

Neval Kütük

Dünya Değişim Akademisi

Değişim Uzmanı

www.dunyadegisimakademisi.com

nevalkutuk77@gmail.com

0530 877 06 04

nevalkutuk77@gmail.com

YAZIYI PAYLAŞ!

YAZARIN SON 5 YAZISI
12Ağs

BAŞARININ SIRRI: TEK ODAKLI ZİHİN

28Tem

Stres Kurtuluşu

15Tem

Duygu Sessizliği

03Tem

Teslimiyet Güneşi..!

26Haz

Duygu İfadesi