Yanılmamak!


Hayatlarımızı yaşamaya devam ederken, önyargılı hallerimizden uzak durup, öngörülü olmamız, öngörülerimiz de yanılmadan yol almamız, ne muazzam. Genel kanı, ekseriyetle, insanoğlunun önyargılı olmak, peşinen hüküm vermek, doğru ya da yanlışlığa araştırmadan, analiz etmeden karar vermek hep yanıltıcı olur. Öngörülü düşünmek, düşündüklerimizi ifade etmesek de bilgi ve birikim, deneyimlerimizle öngörü sahibi olmak ise, pişmanlıklarımızı en aza yakın seviyeye çeker, çok daha az keşke deriz. Temel unsur dengedir, başarılı ve itibarlı bir hayatın özü yaşamadan olabilecekleri görebilmedir. Onurlu olmak, sonunda ölümde olsa onurlu anılmak, insandı, insanca yaşadı, bir gün fazla yaşamak adına, yanlışın, eğrinin, kurnazın, hilecinin yanında yer almadı, diye anılmak, yâd edilmek, ne muazzam değil mi?
..
Horoz her sabah alışıldığı gibi ötüyormuş. Bundan rahatsız olan sahibi bir gün horoza demiş ki: “Her gün ötmenden rahatsızım, bir daha ötersen keserim seni " Horoz üzülmüş fakat, canından olmamak için ötmeyi bırakmış ve şöyle düşünmüş: “Bir daha ben ötmesem ne olur, bir sürü horoz kardeşim var" Bir süre sonra sahibi yine gelmiş ve demiş ki: " Eğer tavuk gibi gıdaklamazsan seni keserim" Üzülmüş horoz hem de çok, ama başka çaresi olmadığını düşündüğü için gıdaklamaya başlamış; Canını kurtarmış. Aradan biraz zaman daha geçmiş ve bu kez sahibi demiş ki: “Hiç bir işe yaramıyorsun, eğer tavuk gibi yumurtlamazsan seni keserim" Horoz hüngür hüngür ağlamaya başlamış ve demiş ki: "Keşke öterken ölseydim”
..
Kurgu hikâyemiz, masalımsı anlatımın bizlere sunduğu, verdiği mesaj apaçık, anlaşılır değil mi? Satranç oyununu oynayanlar bilirler ki; başarılı bir oyun oynamanın temeli, rakibinizin ikinci, üçüncü, dördüncü hamlelerini öngörebilmekten geçer. Dünya da satranç oyunu ustaları derler ki; iyi bir satranç ustası yedinci hamleye kadar öngörebilmeli. Yaşadığımız her olayda, her girişimde, vakıf olduğumuz, müdahil olduğumuz her meselede böylesi derin hesaplar yapabilir miyiz, gerekli mi, önem arz eder mi, ayrı bir muamma. Yaşayıp yaşayacaklarımız da bizlere böyle bir derinlik, seçme yeterliliği, isabetli karar verme bilinci, deneyim kazandıracaktır.
Mir Murat Demir

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

YAZARIN SON 5 YAZISI
10May

Karga

03May
26Nis
19Nis

Merak Etme Sen

13Nis

Yanılmamak!