Umut Ne Güzel Bir Şey! - Mir Murat Demir

Umut Ne Güzel Bir Şey!


Yaşarken insan, hangi durum ve seviyede olursa olsun, umutları ve beklentileri vardır, iyiliğe, değişime, gelişime dair. Umut insan zihninde oluşur, oluşturulur ki, genel eğilim kişiseldir. İnsanlar umut oluştururken elbette kalbine, yüreğine, aklına danışır, danışması binde bir dahi olsa, milyonda, milyarda bir dahi olsa gerçekleşebilme ihtimalinin varlığıdır. İnsanın çok polyannacılığı da tamamıyla umutlardan yoksun halde yaşamı da tasvip edilmez. Gerek kişisel olarak gerek aile, topluluk, millet, dünyalı halimizle de ortak kabul görmüş umutlarımız vardır, bazısı ihtimalli bazıları ütopik. İrdelemelerimizi dışa kapalı iç dünyamızda yapar ve bazı umutlarımız için yakınlarımız, dost bildiklerimiz ya da içten arkadaşlarımızla paylaşırız. Öyle umutlarımız vardır ki, hep gizemini korur, içimizde saklı kalır.
..
Kral, dondurucu bir kış mevsiminde gecenin soğuğunda nöbet tutan muhafıza “Üşümüyor musun?” diye sorar. Muhafız “Ben alışığım Kralım” cevabını verir. Kral, “Olsun sana sıcak elbise getirmelerini emredeceğim” der ve gider. Ancak bir süre sonra içeri girdiğinde emri vermeyi unutur. Ertesi gün duvarın yanında muhafızın soğuktan donmuş cesedini görürler; duvara da bir şeyler karalanmıştır ve şu yazmaktadır: “Kralım soğuğa alışkındım; fakat senin sıcak elbise vaadin beni öldürdü.”
..
Hayat işte, bazı umutlarımız, beklentilerimiz, yaşam enerjimizi artırır. Umutlarımızın bazısı vardır ki, hayal kırıklıklarımıza sebep oluşturur. Bir başka insanın umutlanmamıza sebep olması ise, okuduğunuz kıssa da ki gibi hüzünlerimize, enerjimizin bitmesine sebeptir. Bilim kurulları, bilim adamları umut kurmanın zararları hakkında bir söylem geliştirmeseler de, türü, zamanlaması, değerlerimiz ve süreç çok önemli etkendir. Bilimsel çalışmaların pek çoğu umut merkezinde ısrar ve inat içeriklidir. Kişinin kendine has ruh hali içinde umut etmek, dayanıklılık ve beklenti duymakta ki iştahı, vitamin gibi, bir katkı gibi pozitiftir. Birilerinin bizi vaatlere alıştırması, umut edinme konusunda yol gösterip, sözler vermesi üzerinde çokça düşünmemiz, irdelemesini akıllıca yapmamız gereken bir konu. Umut verilen olduğumuz gibi umut verirken de aynı hassasiyet içinde eğilim göstermemiz, kişiliğimizde ki bir kazanım, toplumsal seviyemizde ki bir derece, niteliktir.
Mir Murat Demir
 

YAZIYI PAYLAŞ!

YAZARIN SON 5 YAZISI
24Oca

Tahkir!

17Oca

Herkes Kendi Derdine Yanar!

10Oca

Deneyim..!

03Oca

Aslolan Çabadır!

27Ara

Nasıl Anlayacaksak!