Rafine İnsan Olmak..!


Yaratılış da insanız da, yetmez, mesele insan olup insan kalabilmek de, fazlalıklardan arınıp, incelip, saf hale ulaşabilmekte. Rafine insan olmanın okulu ya da bu beceriyi kuşandıran bir kurs yok, yaşam boyunca çaba gösterip uğraş verecek, her insan bizzat kendisi için. Bu uğraş içindesin, enerjini sapmadan saptırılmadan harcıyorsun, bilgili, becerili insan olmak adına ve saf insan olmak yolunda. Bu mücadele kime, kimlere örnek oluşturur, emsal olur, çokta takılmadan, aldırmadan, belki de ömrünce uğraşsan da yüzde yüzlük saflığa ulaşamayacaksın, bu yolda, bu mücadele de olmak, en güzeli, insan olmanın fevkaladesi.
İnce insan olmakta kırıtmanın, cıvıtmanın, sırnaşıklığın alakası yok. İnce insan olmak, incelikli, ayrıntılı düşünebilme yetisi, bakış açısını kazanma becerisi. Aklını kullanırken, insansın, farklısın ve elbette kullanacaksın. Aklınla bakar, değerlendirir, düşünürken, eylemlere girerken, duygularını, vicdanını, deneyimlerini ve kibir ve egodan arınmış insan olma hedefini aktif tutma halidir bu. Zaman geçtikçe anlayacaksın, kendini beğenmişlik ya da ukala olduğundan değil, kişilerin arınma, rafine olma uğraşları olmadığını görüp, eleyip, uzak duracaksın.
Su, H2O kimyasal tanımı olan, insanın yaşamsal ihtiyacı ve vazgeçilmezi. Su iletkendir, birçok kimyasal yöntemlerle, işlemlerle yalıtkan hale getirilmeye sağlansa da yüz de yüz yalıtkan lığı başarılamamıştır. İnsan yüzde yüz rafine olmaz, olamaz, kibir duygusuna da ego duygusuna da, hırs ve benlik düşüncelerini de maliktir, rafine olma yolunda ise, sahiptir ama kullanmaz, gerek duymaz. Zaman kuramı ile insanı, rafine olmayı birlik düşünmeye başlayalım, insanın rafine olması, düşünme, isteme, odaklanma, uğraşma kararlarının akabinde bir ömür sürecek mücadeleden ibarettir.
Rafine insan olmak, insan olup insan kalmak adına mücadelesinden ödünsüz yaşayan her birey toplumdan aldığı ne varsa fazlasıyla geri verme, topluma katkı sunma hedefindedir. Etik kurallar çerçevesinde emek taraftarı, üretmenin, somut ve soyut, insanlık için üretmenin, çoğaltmanın bilincindedir. Rafine insan; güç kazanmış, para, emtia, mal mülk edinmiş insanların, insanlıktan uzaklaşıp arzularına köle olmuşların, etik kuralları yok sayan yaratıkların karşısındadır ve tepkilidir. Rafine insan olma çabasında ki insan motivasyonunu insanların körelmemiş yüreklerinden, dünya telaşına düşmemiş kalplerinden alır.
Mir Murat Demir

 

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

YAZARIN SON 5 YAZISI
10May

Karga

03May
26Nis
19Nis

Merak Etme Sen

13Nis

Yanılmamak!