Çözüm Hep Zor Değildir..! - Mir Murat Demir

Çözüm Hep Zor Değildir..!


İrili ufaklı sorunlar yaşar, arıza, problem, ikilemlerle baş başa kalırız. Sorun ne denli büyük boyutlarda, etkileşimi ne denli derin olursa olsun, çözüm bazen tam gözümüzün önünde ve çok basit çok sıradan olabilir, görmek, doğru ve basit yoldan irdelemek gerek.
..
Diş Macunu fabrikası, üretim bandında bilinmeyen bir ayarsızlıktan dolayı bazı kutuların içine diş macunu tüpünü koymadan paketleyince şikayetler artmış, Yönetim toplanarak acilen kendilerine hayli prestij kaybettiren “ boş gönderilen kutu “ sorununu 18 milyon dolarlık bir ek tesis yaptırarak çözmüşler, yaptırılan ileri teknoloji yazılımı ile son derece hassas bir elektronik baskül paketlenmeden hemen önce her kutuyu tartıyor, olması gerekenden az ağırlık hissettiğinde anında alarm çalarak bandı durduruyor, görevli biri gelip boş kutuyu banttan alıyor ve tesisi tekrar çalıştırıyormuş..
Müşteri şikâyetleri anında kesilmiş, CEO müthiş memnun, ilk haftalar makine günde bir düzine boş kutu ayıklarken 3 hafta sonra boş kutulardan eser kalmamış. Bu durumu merak eden CEO 18 milyon dolarlık hassas baskülün yerleştirildiği yere gelmiş, o bölümden hemen önce yerleştirilen, boş kutuları üfleyerek banttan dışarı atan bir vantilatör görmüş, ustabaşını çağırıp “ Bu..Bu ne?..” diye sormuş,
“ Efendim onu biz koyduk..” diye cevap vermiş ustabaşı, “ İkide bir zırt pırt alarm çalmasın ve bant durmasın diye bizim çırak yerleştirmiş onu oraya..!”
..
Olur, günlük hayatımızın değişik anlarında, işyerimizde ya da toplumsal hayatımızın farklı davet, toplantı, ulaşım, gezinti anlarında dahi sorun ve problemlerle karşılaşabiliriz. Benlenmedik ve ansızın çıkan sorunlara karşı panik bir tavırla yaklaşır çözümünde kolay olmayacağı öngörüsüyle hareket ederiz. Diş macunu paketleme hattında yaşana sorun ve çözümü bir çırağın bulması, diğer tarafta çözüm için Ce onun çözüm için milyonları gözden çıkarması. Çözüm, iyi ve doğru çözüm her zaman pahalı ve zor değildir. Basit ve sıradan düşünmek, gözümüzün önündekini görmek ve değerlendirmek, çözüm zor olmak zorunda değil.
Mir Murat Demir

YAZIYI PAYLAŞ!

YAZARIN SON 5 YAZISI
19Eyl

NE OLDU SANA, NE OLDU BÖYLE!

12Eyl

ANLATTIN İYİ DE, ANLAŞILAN NE!

05Eyl

FARKINDA MISIN!

29Ağs

ENJEKTE EDİLEN NEFRET!

22Ağs

ÖN YARGILARINIZDAN SIYRILIN!