Bu Millet Banker Vurgununu Yaşadı..! - Mir Murat Demir

Bu Millet Banker Vurgununu Yaşadı..!


Asırlar öncesi değil banker vurgunu, yaşı elli ve üzerinde olanlar bilirler, yaşı daha aşağıda olanlar ve öğrenmek isteyenler de bilgiye araştırmaya meyilli olanlarda ekseriyetle öğrenmişlerdir. Bankerler krizi, Türkiye tarihinde 1980'li yıllarda yüksek faizli gelir elde etmek amacıyla paralarını bankerlere yatıran ve bankerlik sisteminin çöküşü ile mevduat sahiplerinin parasını kaybetmesi ile sonuçlanan olay. Sayılarının 300 bini geçtiği tahmin edilen bankerzedeler 1980'li yıllarda Türkiye gündeminin popüler konularından biri olmuştur. Olay, toplumsal bir infiale yol açmış, o dönem intiharlar, öldürme ve yaralamalar artmıştır. Büyük kayıp ve can yanışları ile sonuçlanan banker şoku çok eski yıllarda kalmış olsa da manevi kayıp ve çöküşü halen pek çok insanımızın ruhunu meşgule devam etmektedir.
Milenyumun ilk çeyreğini yaşadığımız yıllardayız. İnternet ve tüm dünyanın, ekseri kullanım ve iletişim hali malumunuz. Sanal ortam ve bilgiye çok hızlı ve kolay ulaşma rahatlığı var iken, negatif uygulama ve dolandırma halleri, küçük ve büyük oyunlara, eğlendirici değil, yıkıcı ve zalim oyunlara da meydan hazırladı.
..
BITCOIN Meselesini öğrenmeden!
Bir köy yakınında çok sayıda maymun yaşıyormuş. Bir gün köye bu maymunları satın almak için bir tüccar gelir.
Tüccar maymunun tanesini 100 USD'a satın alacağını ilan eder.
Köylüler adamın deli olduğunu düşünür.
Akıllı birinin başıboş maymunların tanesine 100 USD ödeyemeyeceğini düşünürler.
Buna rağmen bir kaç köylü bir kaç maymun yakalayıp tüccara verir ve maymun başına 100 USD alır.
Bu haber kısa zamanda yangın gibi yayılır ve halk maymunları yakalayıp tüccara satar.
Bir kaç gün sonra tüccar maymunun tanesini 200 USD’a alacağını ilan eder. Tembel köylüler kalan maymunları yakalamak için koşuşturur.
Yakaladıkları maymunların adedini 200 USD’dan satarlar.
Daha sonra tüccar maymunların tanesini 500 USD’a alacağını duyurur. Köylülerin uykusu kaçar. Kalan 6-7 maymunu yakalayıp maymun başına 500 USD’ı alırlar.
Köylüler merak içinde yeni duyuruyu beklemektedir. Tüccar bir hafta için evine gideceğini ve dönüşte maymunun adedini 1000 USD’a alacağını duyurur.
Köylüler çok üzgündür. Çünkü ortalıkta 1000 USD’a satacakları maymun kalmamıştır.
Tüccarın bıraktığı eleman köylülere elindeki maymunları gizlice tanesi 700 USD’dan satabileceğini söyler.
Haber yangın gibi yayılır. Tüccar maymunun tanesini 1000 USD’a alacağına göre, maymun başına 300 USD kâr vardır.
Ertesi gün tüm köylüler maymun kafesi önünde kuyruk olurlar. Tüccarın adamı maymunların hepsini adedi 700 USD’dan satar. Zenginler topluca maymun satın alır. Fakir köylüler ise maymun alabilmek için tefeciden borç para alırlar.
Köylüler maymunlarına iyi bakarak tüccarın dönüşünü bekler.
Fakat kimse gelmez.
Köylüler tüccarın yardımcısına koşar. Fakat o da tüymüştür.
Köylüler hiç bir işe yaramayan, kimseye satamayacakları başıboş maymunların tanesine 700 USD ödediklerini anlarlar.
..
Bitcoin nedir, nasıl işler, ne getirir, ne kaybettirir, riski nedir, hazzı nedir? Soruları sıralamış olsam da cevaplarına vakıf değilim. Büyük küçük organizelerde tamamıyla zarar görmek mümkün değildir. Marifet odur ki, milyonlarca insanın kaybı ve zararı var iken sadece organize komitesindeki bir avuç insan kar edip birlerini bin yapma ihtimali vardır ki, görmek, öngörüye sahip olup çok iyi hesaplamak gerekir. Kripto ya da dijital para dayanağı nedir, bu paranın gerçek karşılığı somut olarak nedir ve nerede, kimin ya da kimlerin kontrolünde, denetimindedir. Evet, mesele milyarlarca dolar boyutun da ve her gün ivmelenerek artmakta, süreç devam ederken tespit ve irade ile çokça kazanç elde edenlerde olacaktır. Somut bir icat, keşif, üretim, emek yok ise, sanal olarak büyütülen bir döngüde yıkım ve yok oluşta ihtimal değil muhakkak. Direkt olarak iyi ve kötü diye bir tanım yapmam ve yönlendirme sağlamam söz konusu olamaz. Düşünmek, çokça veri ile benzetme ve eşdeğer yapılanmalarla benzeterek irdeleme ve düşünme sağlamak yapmak istediğim.
Mir Murat Demir
 

YAZIYI PAYLAŞ!

Yorumlar / 1

  • hayri kırıcı | 25 Mayıs 2022 10:27

    Gönülden kutluyorum..! <3

YAZARIN SON 5 YAZISI
30May

Dindarlıkla Alakasızsın..!

23May
19May

Güçlü Olmak

09May

Arkadaş!..

25Nis