Dünya Kupası


FIFA tarafından belirli aralıklarla düzenlenen ve kısaca Dünya Kupası olarak bilinen futbol şampiyonası, Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği’ne üye olan ülkelerin erkek milli takımları arasında gerçekleştirilmektedir.


1930’dan bu yana devam eden FIFA Dünya Kupası, dört yılda bir yapılmaktadır. 1982 tarihinde ilk defa 24 takımın elemelere girdiği FIFA Dünya Kupası’nda şu an şampiyonluğa ulaşmak isteyen 32 takım yer aldı. 32 takım kendi arasında gruplara ayrılarak Dünya Kupası’nı ülkelerine kazandırmak için mücadele etti.

 

Dünya kupası bu sene çok şeylere gebe oldu. Favoriler bir bir elenirken, genç ve dinamik yeni takım olma yolundaki  takımlar ise, büyük bir özveri göstererek sürprizlere imza atmış oldular. Arjantin,Brezilya, Almanya ,Portekiz, İspanya gibi dev takımların kupalardan elenmesi  bir bakıma futbolun diğer ülkelerde de varoluşunun simgelerini yaşatmış oldular. Akıllarda ise, Türkiye’nin olmaması hakikaten bizleride sizleri de üzmüştür. Olsaydı izlediğimiz ülkelerin futbolundan kat be kat Türkiye daha güzel ve futbol oynayan futbolculara sahip olduğumuzu görebiliyoruz.

Güney Kore son zamanlarda futbolda ilerleyen bir ülke. Bunu da dünya futboluna ispat ettirdiler. Almanya gibi dev bir ülkeyi saf dışı bıraktılar. Diğer taraftan Rusya milli takımı İspanya gibi dev bir futbol ülkesini elemeyi başardı. Ne varki Hırvatistana penaltılar ile boyun eğerek turnuvaya veda ettiler.

Fransa, İngiltere, Hırvatistan ve Belçika yarı finalde. Bu takımlardan favorim Belçika. İzlediğim kadarıyla inanmış bir kadroya sahipler. Belçika’nın Fransa ‘yı kupa dışı bırakacağına inanıyorum.Diğer taraftan İngiltere rahat olarak Hırvatistanı mağlup eder düşüncesindeyim. Final Belçika ve İngiltere arasında geçer.

saidyalcin@hotmail.com

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

YAZARIN SON 5 YAZISI
19Eyl
12Eyl

İlk Maç ,Kötü Başlangıç..!

07Eyl

Malatya’ya İhanettir..!

31Ağs

Acele Yok..Transfer Yapacağız..!

25Ağs