Birileri artık anlamalı..?İnternet haberciliğini...


Günümüz haber özelliğinde en çok kullanılan ve hızlı bir şekilde mobilden veya evden internetten anında rahatlıkla haberleri okuyabilme kolaylığıdır. Emek vardır. Kafa patlatma vardır. Ama artık birileri internet medyasını anlaması lazım. Vurdumduymazlıkla nasıl olsa haberim yayınlanır mantalitesi taşımamalı birileri.. Malatya’da her ne hikmetse gazeteleri ve tv’leri basın gözü ile bakması ve internet haberciliğini takmaması fazlasıyla rahatsız etmektedir ...

Bilinmeliki internet haberciliği de kendi memleketindeki haberleri şehir dışında yaşayan gurbet hasreti ile yanan hemşerilerine anında haberdar etmek ve Malatya ile ilgili gelişmleri aktarmaktır. Gazeteleri ve tv leri basın gözü ile gören zihniyet artık internet haberciliğini de anlamalı ve verdiği sözleri tutmalı kanaatimce..Basın toplantısı ile  basını bir araya getiren ve akabinde yardım sözü ile internet habercilerine anlık gösteri yapmakla olmuyor yani.Bayramdan bayrama vermiş olduğunuz bir reklam ile de ayakta durmuyor internet medyası. Nihayetinde hemşehriler için haber alma derdinde olan memleket aşkı ile yanan gurbette memleketinden haberdar olmayıisteyenlere bir nevi amme hizmeti yapmakta. Yalnız bunca emeğe karşı birileri kalkıp bizleri görmezden gelmesi ise hakikaten son derece yanlış.

Şimdi sizlere internet medyası hakkında bildiklerimizi sıralayalım:

İnternet gazeteciliği, elektronik ortamda yayın yapan gazetelere verilen isimdir.

Elektronik gazeteler, internetin yaygınlaşması ve ücretsiz olması nedeniyle basılı gazetelerden çok daha fazla okunmaktadır.

Günümüzde, internet giderek daha fazla önem kazanmakta ve artık insanlar birçok haberi internet üzerinden öğrenmektedir. Bu anlamda internet gazeteciliği konusunda da önemli adımlar atılmakta ve dünya üzerinde yayın yapan binlerce dijital gazete bulunmaktadır. 

İnternet haberciliğinin en büyük özelliği bilgileri anında aktarabilmesidir. Bir bilginin karşı tarafa aktarılması, bilgisayar ekranına yazılması daha kolaydır.

Bulunduğumuz teknolojik dönemde tek tıkla dilediğimiz bilgilere ulaşmak, ülkemizde ve dünyada yaşanan gelişmelerden anında haberdar olmak önemli bir yere sahip. Gazetelerin sabah kapımıza gelmesini beklemek zorunda değiliz. Akıllı telefonlarımızdan, tabletlerimizden ya da bilgisayarlarımızdan tek tuşla habere erişim sağlayabiliyoruz. İnternet gazeteciliği, bu konuda bize sınırsız bir dünya sunuyor. 

İnternet Gazeteciliğinin Başlıca Özellikleri Nelerdir?

İçeriklerin tam zamanlı ve anında yayınlanması

İçeriklerin; görsel, video, animasyon gibi olanaklarla zenginleştirilmesi

Okuyucuların 7/24 kesintisiz şekilde haberlere erişebilmesi

Okuyucuların, internet haber editörü ile ya da kurumla doğrudan etkileşime geçebilmesi

Bir haberin birden fazla kaynaktan doğrulanabilmesi

Köprü bağlantılar sayesinde sayfalar arası geçiş imkanı

Birbiriyle ilişkili haberlere aynı kategoriden kolay erişim gibi belirgin özelliklerdir.

Yerel Haber Siteleri

Yerel haber siteleri, internet haberciliği alanında daha spesifik kitleye hitap eder. Günlük hayatta karşımıza çıkan gazetelerin çoğu, ulusal gazetelerdir. Ulusal gazetelerde Türkiye ve tüm dünya gündemi ile ilgili haberlere geniş yer verilir.

Yerel haber siteleri; bölgelere, şehirlere, ilçelere göre sınıflandırılabilir. İsminden de anlaşılacağı üzere, kapsama alanı son derece yerelleşmiş olaylara odaklanma eğilimindedir. Yerel haber siteleri, söz konusu bölgenin vatandaşlarına o bölgede yaşanan gelişmeler hakkında daha detaylı ve kapsamlı bilgiler sunar. İçeriği genellikle serbest yerel yazarlar ya da blog yazarları tarafından üretilir.

Birileri bizleri anlayana kadar Malatya’daki tüm internet medya sahiplerine seslenmek istiyorum. Madem bizi takmıyorlar ,madem bizi basın gözü ile görmüyorlar, bizlerde görmeyiveririz. Hatta görmeyelim. Nitekim bazı internet medya sahipleri hariç. Çünkü o arkadaşlar zaten birileri tarafından hayli bir şekilde besleniyorlar.. Allah var ,gam yok...sevgi ve muhabbetlerimle..

saidyalcin@hotmail.com

YAZIYI PAYLAŞ!

Yazıyı Yorumla

Yorumlar / 2

  • Ben haberi iyi okudum | 24 Mayıs 2020 00:55

    Ben köşeyi iyi okudum sen de benim ne dediğimi iyi biliyorsun Gürkan reklam verdi yola geldiniz bence bu yazı boşa çıktı. ihtiyacım yok: İhtiyacım yok benim reklama.Çok şükür para var.Kamudayım.lazım sa gel verem. Amaç hedef internet medyasını takmamak.. Yola gelmek nedir sence..senide yola getirmek lazım.Azıcık delikanlı olda sitenin künyesinde telefonum var arasan ya burdan delikanlıca yazıyorsun..Sizin gibiler birşeye muvaffak olmamış insanlardır.. bu kadar basitsiniz.. Beni tanımış olsan reklama ihtiyacım olmadığını anlarsın..dediğim gibi delikanlıysan telefonunu bekliyorum

  • Ahmet Erdem | 23 Mayıs 2020 04:15

    Tarafınız para olmasın be kardeş sen haberini yap Malatya için bir şeyler yap para verirsen seni eleştirmem vermesen seni eleştiririm modunda çıkın ki hakettiği değeri alsın siteleriniz. Malatya’da bir başkanı eleştiren bir site ben daha görmedim bu demek değil ki bütün başkanlar işlerini çok iyi yaptığı bu şu demek hepiniz aynısınız önce para diyorsunuz önce Malatya demiyorsunuz. Siteniz veyahut Malatya daki bütün siteler Başkanları övmekten başka ne yaptınız evet bende biliyorum bunu yayınlamayacan ama yine yazayım ne zaman önce para demekten vazgerseniz o zaman basın olursunuz AHMET ERDEM: SEN YAZIYI OKUDUĞUNU SANMIYORUM...

YAZARIN SON 5 YAZISI
03Ekm

Tamam galip geldik. Ama...!

28Eyl

Adın Gibi Mahir Ol

26Eyl

Bölünmüş Kirli Medya

26Eyl

Sanırım Uyarmıştık..!

19Eyl