Mali yapıyla ilgili çalışmalar devam ediyor.

Yeni Malatyaspor Kulübü Başkanı Ahmet Yaman

PAYLAŞ
Malatya Cadde Haber - Said Yalçın

Yeni Malatyaspor’un yeni yönetimi Nurettin Soykan tesislerinde basın mensupları ile bir araya gelerek kongreden sonra yapılan çalışmalar hakkında bilgilendirmelerde bulundur. Gelinen 17 günlük süreç içerisinde çalışanların ve futbolcuların alacaklarının çoğunun ödendiği bildirildi.

Kulüp borcunun belirtilen rakamdan yüksek bir rakamla bulduklarını ve kulübün borcunu 400 milyon TL olarak tahmin ettiklerini ifade eden Yaman;  “Ben ve ekibim bu yönetime, sorunların içinde kalmak ya da sorumlularla kavga etmeye gelmedik. Kimseyle bir kavgamız yok, çözüm odaklı hareket edeceğiz” dedi.

Kamuoyunun da bildiği gibi zor bir süreç içerisinde olduklarını ifade eden Yaman; “Biz bu göreve gelirken, görevimizin sadece futbol kulübünün başına gelmek olmadığının bilinciyle gelmeye karar verdik. Göreve başlamadan önce yapacağımız işin kolay olmayacağının farkındaydık. Yapmış olduğumuz değerlendirmeyle Malatyaspor futbol kulübünün içinde bulunduğu durumun iç açıcı olmadığını biliyorduk ancak bu kısa zaman içerisinde kulübümüzün durumunun çok daha vahim olduğunu gördük. Yeni Malatyaspor’un içerisinde olduğu tablo, bize daha çok çalışmamız gerektiğini gösteriyor. Bütün bu olumsuzluklarla beraber çok iki büyük avantajımızın olduğunun da farkındaydık. Bunlardan birincisi ekip arkadaşlarımızın sahip oldukları inanç ve çalışma gayretiydi. İkincisi ise camianın başarı özlemiydi. Ben ve ekibim bu yönetime, sorunların içinde kalmak ya da sorumlularla kavga etmeye gelmedik. Kimseyle bir kavgamız yok, çözüm odaklı hareket edeceğiz. “Malatya ve Malatyaspor için bende bir taş koymak istiyorum” diyen bütün paydaşlarla birlikte yürümek için bu yola çıktık. Tek yürekle, canı gönülden “bende varım” diyen herkese kapım açık.” İfadelerine yer verdi.

Yaman, kulübü dünya çapında başarılı, saygın, istikrarlı ve altyapısı güçlü hale getirmek istediklerini ifade ederek, “Bu hedefe yürümek için önce şeffaf bir yönetim anlayışını benimseyerek bütün çevrelere güven vermek istiyoruz. Bütün paydaşlarımızla uyum içerisinde çalışmak istiyoruz. İşimizin kolay olmadığının bilincindeyiz ancak göreve geldiğimiz günden buyana bütün çevrelerde bir heyecan oluştuğunu görmek bana umut veriyor. Adım adıma sorunları çözerek, koyduğumuz hedefe ilerliyoruz. Şimdi bir sayfa açma zamanı. Yaklaşık 20 gündür görevdeyiz. Kulübün çok büyük sıkıntılar içerisinde olduğunu gördük. Altyapıdaki maaşlar, doğalgaz, elektrik, yemek gibi işlerini hallettik, personel maaşlarını ödedik. Transfer tahtamız kapalı, sözleşmesi biten oyuncuları geri döndürmek için görüşmeler yaptık. Onlarında kısmen paraları ödendi” dedi.

Yaman, kulübün borcuna ilişkinde bir değerlendirme yapan Yaman; “Kulübün borcu şu an 320 milyon TL olarak belirtiliyor ama daha hesaba girmemiş borçlarda var. Yanılmıyorsam, emin olmamakla beraber borcun 400 milyon TL olduğu öngörümüz var. Mali yapıyla ilgili çalışmalar devam ediyor. Önceliğimiz takımı ayağa kaldırmak. Takımımızı lige hazırlamak için çalışıyoruz. Şu anda tüm enerjimizi buna harcıyoruz. Bunun yanı sıra mali konularla ilgili de çalışıyoruz. Tabii ki biz başarıya gideceğiz. Önümüzdeki engelleri gücümüz yettiğince aşmaya çalışacağız” dedi.

Kulüp ikinci başkanı Erdal Gündüz ise “Aly Malle’nin sözleşmesini yeniden yaptık. 65 bin Euro alacağı var. Tüm futbolcuların 2 yıllık alacakları bulunuyor. Geçen sene değil bir önceki yıldan bile alacakları var. Biz göreve gelirken bunu bilmiyorduk. Aly Malle, “Benim 65 bin Euro alacağımı masaya koyun, ondan sonra sizinle sözleşme yapalım” diyor. Aynı şey diğer yabancı oyuncular içinde geçerli bir durum. İlk seçimden evvel biz Malatya Büyükşehir Belediye Başkanımız ile bir görüşme yaptık. Yönetimi oluşturduğumuzu ve kongrede aday olacağımızı söyledik. Tetteh’in de parasını hemen cebimizden ödeyecektik ki serbest kalmasın. Aylarca “Biz şu kadar bütçeyle geliyoruz” diyen adaylar, büyükşehir belediye başkanını arayıp, “Kongreyi yarın yapmayın, gelelim bir konsorsiyum oluşturalım. Tüm adaylarla ortak bir yönetim oluşturalım” dediler, bizde kabul etmedik. O süre zarfında da Tetteh boşa çıkmıştı. Biz, Tetteh’i geri döndürebilmek için menajerleriyle kaç kez görüştük ama kabul etmediler. Cihat Hoca, “Ben kongre günü fesih yaptım ki göreve gelen yönetim benle çalışmak istemez, onları zorumda bırakmayayım.” Bu onurlu bir davranıştır. Biz hocamızla tekrar anlaştık ve geçmiş borçlarının hepsini ödedik. Yeni sözleşmemizi de yaptık” dedi.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN