Karagözün Başına Gelenler Projesi destek aldı

Malatyalı tiyatro sanatçısı Mehmet Ali Karataş Kültür ve Turizm Bakanlığının 2020-2021 sanat sezonu için geleneksel kategoride 'Karagözün Başına Gelenler' projesiyle destek almaya hak kazandı

PAYLAŞ

Yıllarını sahne sanatlarına veren ve geleneksel tiyatro alanında başarılı çalışmalara imza atan Malatyalı tiyatro sanatçısı Mehmet Ali Karataş Kültür ve Turizm Bakanlığının 2020-2021 sanat sezonu için geleneksel kategoride ‘Karagözün Başına Gelenler’ projesiyle destek almaya hak kazandı.
1991 yılından beri tiyatroyu aktif bir şekilde sürdürmeye çalışan Mehmet Ali Karataş, “Tiyatro benim yaşamımın bir parçası binlerce insana tiyatro gösterimi geçekleştirdim. Bugünlerde en büyük hüznümüz covid 19 korona virüs hastalığı sebebiyle sahnelerden ilham kaynağımız seyircilerimizden uzak kalmamız oldu. Rabbim tez zamanda bu illetten ilimizi, ülkemizi ve tüm dünyayı kurtarsın, şifasını versin inşallah. Böyle bir zaman diliminde bakanlığımızın verdiği bu destek çok anlamlı ve kıymetlidir. Sayın bakanımıza ve bakanlık çalışanlarımıza çok teşekkür ediyorum” dedi.    
Özel Tiyatroların Projelerine Bakanlıktan Büyük Destek
Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü tarafından özel tiyatroların projelerine yapılan yardımlardan yararlanmak üzere 83 tanesi çocuk oyunu olmak üzere 335 profesyonel ve 55 geleneksel kategoride toplam 390 özel tiyatro başvurusu geçekleşmişti. Değerlendirme Komisyonu, özel tiyatrolara tarihin en büyük yardım miktarı olan toplam 12.000.000 TL ödeneğin, 75 çocuk oyunu 199 profesyonel ve 54 geleneksel olmak üzere toplam 328 özel tiyatro ile bu zamana kadar bir sanat sezonunda destek sağlanan en yüksek sayıda projeye destek verdi.
YAKLAŞIK % 86 TÜRK OYUN YAZARLARINA AİT ESERLERE DESTEK VERİLDİ 
Bakanlık Türk tiyatrosunu bütün yönleriyle desteklemek amacıyla son yıllarda olduğu gibi Türk oyun yazarlarının eserlerine öncelik verilmiş, profesyonel tiyatrolar kategorisinde yardım yapılması uygun görülen projelerden Türk oyun yazarlarına ait olanlarına 4.000 TL. Tutarında ek katkı sağlanmıştır. 2020 yılında profesyonel kategoride destek sağlanan 199 özel tiyatrodan 171’inin, bir başka ifadeyle yaklaşık %86’sının projesi Türk oyun yazarlarına ait eserlerden oluşuyor.
DESTEKLEME ORANI DA %70’E YÜKSELTİLDİ
Bunlarla birlikte, yönetmelikte yapılan düzenleme ile profesyonel kategori için 80.000.TL, geleneksel kategori için 30.000.TL olan yardım üst limitleri profesyonel kategoride 150.000.TL, geleneksel kategoride 30.000.-TL'na; proje maliyetinin %50’si olarak belirlenen destekleme oranı da %70’e yükseltildiği belirtildi.

 

Bülten

Malatya Cadde

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN