İnönü Üniversitesinde 'Lojistik Çalıştayı' Düzenlendi

Malatya Valiliği, Malatya Büyükşehir Belediyesi, İnönü Üniversitesinin katkıları ve ev sahipliğinde Kongre ve Kültür Merkezinde

PAYLAŞ
Malatya Cadde Haber - Malatya Cadde

Malatya Valiliği, Malatya Büyükşehir Belediyesi, İnönü Üniversitesinin katkıları ve ev sahipliğinde Kongre ve Kültür Merkezinde “Malatya’da Lojistik Çalıştayı” düzenlendi. 
Çalıştay’a Vali Hulusi Şahin, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Malatya Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Süleyman Bayram, Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder, Malatya Ticaret Borsası Başkanı Ramazan Özcan, TSO Meclis Başkanı Hasan Hüseyin Özkan, rektör yardımcıları, akademik personel, ilgili kurum müdürleri ve öğrenciler katıldı.
Türkiye’de pek çok kamu yatırımının büyük bir hevesle başladığını fakat temelin tam olarak oturtulmaması nedeniyle zaman zaman istenilen sonuca ulaşılamadığını belirten Vali Hulusi Şahin; “Öncelikle yapılacak çalışmanın eksileri, artıları, getirileri, götürüleri nedir bunu akademik düzleme oturtarak konunun tüm paydaşlarını bir araya getirerek tam bir fizibilite çalışması yapmak gerekmektedir. Yapılan yatırımları bu doğrultuda gerçekleştirebilirsek sonradan atılacak adımlar sağlam bir temele dayanır” dedi. 
Çalıştay’ı, gömleğin ilk düğmesinin doğru iliklenmesi olarak örneklendiren Vali Şahin, bundan sonra yapılacak tüm faaliyetlerinde Malatya ölçeğinde böyle altlıklar üzerinde inşa edilmesinin daha verimli olacağını ifade etti. 
Malatya’nın köklü bir kültüre, tarihe sahip olmasının sebebinin yolların kesiştiği yerde olması olduğunu söyleyen Vali Hulusi Şahin; “Antik yollar, ticaret yolları gelip burada düğümlenmiş. Malatya tüm Anadolu’nun kalbinde duruyor. Çin’den gelip Avrupa’ya bağlanacak olan yollar Türkiye’den geçmek zorunda ve Malatya’dan geçmek zorunda. O manada lojistik yönünden çok kritik bir yerdeyiz. Bunu iyi kullanabilirsek, sadece yollar kavşağında olmaktan dolayı kayısıdan daha yüksek bir kazanca sahip olabiliriz. Kayısı çok önemli, çok kıymetli ama Malatya için yeterli değil. Mutlaka Malatya’nın sanayide de gelişim göstererek üzerine eklemesi lazım” diyerek sözlerini tamamladı.
Malatya’nın Demiryolu altyapısının analizi, Malatya Karayolu Ulaşım Analizi, Malatya’nın Lojistik Merkez açısından ekonomik analizi, Lojistik Merkez kapsamında Malatya’da tedarik zincir yönetimi, Lojistik merkez açısından Malatya’nın swot analizi konuları çalıştayda ele alındı.
İyi bir lojistik yönetiminin sağlanması ve Malatya’nın jeopolitik konumu dolayısı ile Lojistik Merkez kurulmasının gerekliliği noktasında yapılan Çalıştay sonunda hazırlanan sonuç bildirgesi ilgili kurum ve kuruluşlarla paylaşılacak. 
 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN