İçişleri Bakanlığı'ndan Mülkiye Müfettişi görevlendirilmesi talep edildi

Malatya Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından yapılan okul onarım ihalelerinde usulsüzlük yapıldığına ilişkin iddialara yer verilmiştir.

PAYLAŞ

YİKOB İhaleleri ile ilgili İçişleri Bakanlığından müfettiş talep edildi. Vali Yardımcısı tarafından yapılan ilk soruşturma sonrası yapılan ihalelerin derinlemesine incelenmesi için müfettiş talep edildi. YİKOB Yatırım birimi tarafından okul-sağlık ocağı gibi kamu binalarında yapılan yapım-onarım ve güçlendirme ihaleleri ile ilgili yaptığımız haberler üzerin soruşturma başlatan Malatya Valiliği, ikinci bir açıklama yaparak, konunun uzmanlık bilgisi ve tekniği açısından incelenmesi için İçişleri Bakanlığı’ndan Mülkiye Müfettişi talep edildiğini duyurdu.

Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı (YİKOB) yatırım birimi tarafından yapılan okul onarım ve güçlendirme ihalelerinde usulsüzlük yapıldığı iddialarına ilişkin haberler üzerine Valilik, ikinci bir açıklama yaptı.

Valiliğin konu ile açıklaması;


21 Kasım 2020 tarihli bazı basın ve yayın organlarında yer alan haber ve açıklamalarda, Malatya Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından yapılan okul onarım ihalelerinde usulsüzlük yapıldığına ilişkin iddialara yer verilmiştir. 
Malatya Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen; okul binaları depreme karşı güçlendirme işleri, okul binalarının yıkım işleri ve sağlık hizmet binalarının yapımına ilişkin bazı ihale işlemlerinde usulsüzlük yapıldığı iddiaları ile ilgili olarak araştırma yapmak üzere Valiliğimizin 28.09.2020 tarihli onayıyla Vali Yardımcısı görevlendirilmiştir. 
Vali Yardımcısı tarafından hazırlanan Araştırma Raporunda; iddia konularının kapsamı ve teknik hususlar içermesi nedeniyle uzmanlık bilgisi ve tekniği ile incelenmesi gerektiği belirtilmesi nedeniyle, Valiliğimizin 11.11.2020 tarihli yazısıyla, iddialara ilişkin ihale işlemlerinde sorumluluğu olan görevliler hakkında ön inceleme ve disiplin soruşturması yapılması amacıyla İçişleri Bakanlığı’ndan Mülkiye Müfettişi görevlendirilmesi talep edilmiştir. 
Yapılacak ön inceleme neticesinde, söz konusu ihalelerde usulsüzlük yapıldığının ve kamu zararına sebebiyet verildiğinin tespit edilmesi halinde sorumluluğu bulunan ilgililer hakkında gerekli yasal işlemler yapılarak konu yargıya intikal ettirilecektir. 
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.
 

Bülten

Malatya Cadde

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN