Hayvanseverlerden , köpekler kötü koşullar içerisinde yaşıyor iddiası

Malatya Entegre Çevre Projesinin hayata geçirildiği çöp sahası,

PAYLAŞ

   Son günlerde Malatya’da , hayvanseverler tarafından ‘’çöp sahasında bulunan köpeklerin kötü koşullar içerisinde yaşadığı ve kendilerinin sahaya alınmadığı ‘’ yönündeki iddiaları devam ediyor.
   Haber merkezimize bildirilen şikayetlere göre , İlimiz de bulunan çöp sahasında yaklaşık 1000 civarı köpek olduğu, hayvanseverlerin gönüllü olarak bu köpekleri besledikleri ve diğer  ihtiyaçlarını da karşıladıkları ancak yaklaşık 15 gün önce artık  sahaya alınmayacakları yönünde engelle karşılaştıkları bildirildi.
   Hayvanseverlerin ‘’Köpeklerin hayatından endişe ediyoruz’’ iddiaları üzerine çöp sahasında yapmış olduğumuz araştırma ve yetkililerden aldığımız bilgilere göre’’ çöp sahasında şuan  30 civarı köpek olduğu, ancak bir süre önce diğer köpeklerin alanı terk ederek yakın köy ve mahallelere dağıldığı bilgisine ulaştık.
   Malatya Entegre Çevre Projesinin hayata geçirildiği çöp sahası, Türkiye’de ilk olma özelliği taşıyan entegre bir proje olması nedeniyle şehrin en önemli merkezlerinden biri haline gelmiş, mevcut ve devam eden tesislerle çevreci Belediyecilik alanında Türkiye genelinde model olacak  enerji  üretim tesisi durumunda.
    İlerleyen dönemlerde yeşil alan olarak da değerlendirilecek olan çöp sahasına bir süredir çöp alınmadığı ve çöplerin üzeri kapatılarak peyzaj çalışmalarının başladığı yönünde de aldığımız bilgiler doğrultusunda  görüşme yaptığımız ,  Atık Yönetim Şube Müdürü Meltem İnanç, hayvanseverler’in iddialarına  net cevaplar verirken, proje hakkında da  bilgi verdi. İnanç, ’Küçük dostlarımız hepimiz için çok değerli ve onların sesi olmak tüm insanlığın görevidir. Burada tüm ekip, küçük dostlarımızla gerektiği gibi ilgileniyor ve ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Hayvansever kardeşlerimizin sahaya girmelerine  engel olmak gibi bir durum söz konusu değil . Ancak  kendileri ve küçük dostlarımızın  güvenliği açısından  görevli arkadaşlarımızın kontrolünde  ve belirtilen güvenli noktalarda yemek verip ,gereken bakımı yapabileceklerini belirttik. Çöp sahası sizin de gördüğünüz gibi oldukça geniş bir alan ve yüksek gerilim hattı, gaz hattı her noktada mevcut. Kepçeler, tırlar, kamyonlar hareket halinde ve geçiş noktaları çok geniş değil. Araçla alana girmek oldukça riskli zaten. Bu nedenle hayvansever kardeşlerimize araçlarını dışarda bırakmalarını, güvenlikleri açısından sadece 2 kişinin görevliler eşliğinde, ilaç  ve kepçe ile belirlenen alan içerisinde bakım yapmalarında herhangi bir engel olmayacağını belirttik’’ diye ifade etti. 
İnanç, ’’Sorumluluk alanımızda gereken güvenliği sağlamak zorundayız’’ dedi.
   Bizde yetkililere sesleniyoruz ,’’Sahipsiz hayvanlara en güzel şartlarda bakım ve tedavi hizmeti sunan , Cerrahi operasyonlardan medikal desteklere, fizik tedaviden çeşitli rehabilitasyon imkanlarına kadar her detayın düşünüldüğü Hayvan Barınaklarının sayısını artırmak tamamen  olmasa da ,etkili çözüm olacaktır.
HABER : FİLİZ YAVUZKURT
 

Bülten

Malatya Cadde

HABERİ PAYLAŞ:

Yorumlar / 4

 • Emine | 08 Temmuz 2021 17:47

  Bugün besleme alanina gittik yani eskiden çöp alanı şimdi ise meltem inanç diye bir hanımın tekelinde yönetilen işletme alanına içeri alınmadım gerekçe güvenlik tamam peki yıllardır bu hayvanların güvenliği yoktu biz beslemeye başlayınca aklınıza geldi hayır bir oyun inşallah RABBIM oyunlarıyla rezil rüsva olacaklar

 • Emine | 08 Temmuz 2021 17:42

  Ortaya atılan bir iddia varsa karşı tarafta dinlensin Büyük şehir belediye başkanı bizzat bu burada sorunun çözümü için gönüllü hizmet edenleri de dinleyip mevki makam için değil sırf o canlar için uğraşanlari görmeli

 • Hayvansever | 08 Temmuz 2021 12:31

  Meltem İnanç entegre tesis reklamını da iyi yapmış size maşallah . Ordaki hayvanlar köye inse şikayet olmaz mı? O kadar çok hayvan nasıl bir anda iner keşke tarafsız gazetecilik yapsanız . Sosyal medyadan duyrulmasi meltem inanç astığım astık kestiğim kestik modunda devam edecekti. Şimdi geri adım attı . Ama hayvanseverlere yaptığı saçma sapan şartlar dayatmalar kabul edilemez .

 • Nermin | 08 Temmuz 2021 11:12

  Bu yapılan haber yanlış siz hayvan severlerden dinledinizmi onların elinde hayvanları besledikleri ne dair video ve fotoğraflar var Tarafsız doğru haber diyorsunuz fakat daha öncesini bilmiyorsunuz .Yeni atanan bir bayanın söyledikleri sizin yanınızda daha muteber oluyor .O halde onları besleyen kişilerinde söylediklerinden ve videolardan haber yaparnosınız.

BUNLARA DA BAKIN