Gazeteciler Üzerindeki İktidar Baskısı Kabul Edilemez!

Hatem DENKTAŞ Eğitim İş Sendikası Malatya şube Başkanı

Gazeteciler Üzerindeki İktidar Baskısı Kabul Edilemez!
Malatya
Hatem DENKTAŞ Eğitim İş Sendikası Malatya şube Başkanı

Haber Editörü:

Bugün 10 Ocak Dünya Çalışan Gazeteciler günü olarak takvimlerde yer etse de, Türkiye için bir utanç günüdür.
Bugün Türkiye, dünya basın özgürlüğü sıralamasında en alt sıralarda olmanın utancını taşımaktadır.
AKP iktidarının medyanın yüzde 95’ini kontrol altına alması, muhalif medyanın ekonomik baskıyla susturulmaya çalışılması, Türkiye’de basın özgürlüğünün ve gazetecilerin nasıl ağır bir saldırı altında olduğunu bütün dünyaya göstermiştir. 
Halkın haber alma özgürlüğüne yönelik sorumluluğunu yerine getiren gazeteciler; bizzat iktidar tarafından hedef gösterilmekte, işten çıkarılma tehdidi, fiziksel saldırılar, haklarında açılan davalar, soruşturmalar, gözaltılar ve tutuklamalar ile susturulmaya çalışılmaktadır. 
Türkiye Gazeteciler Sendikası’na göre tüm işkolları içinde yüzde 30 ile işsizliğin en yüksek olduğu medya sektöründe sadece son sekiz ay içinde 700 gazeteci işsiz kaldı. 
Baskıcı, temel özgürlükleri yok sayan yeni rejim özlemini mevzuatlarla meşrulaştırmaya çalışan siyasi iktidar, Basın Kartları Yönetmeliği’nde yapılan değişiklikle gazeteciler üzerinde yeni bir tehdit unsuru yaratmaya çalışmaktadır. Gazetecilik mesleği, gazetecilik mücadelesi haline gelmiştir.
Yaşadığımız bu günler; gelecekte Türkiye’de basının, gazeteciliğin en karanlık dönemi olarak anılacaktır. Bilinsin ki; her türlü baskıya rağmen “gerçekleri” bize ve halkımıza ulaştırma gayreti içinde olan aydın, ilerici, demokrat, yurtsever gazeteci ve yazarlarımızın sonuna kadar arkasındayız.
Eğitim-İş olarak gazetecilerin, görevlerini baskı altında kalmadan yerine getirebilmeleri için, mesleki saygınlıklarının yeniden kazandırılması gerektiğini 

                                                                                                                  Hatem DENKTAŞ

                                                                               Eğitim İş Sendikası Malatya şube Başkanı

Son Güncelleme: 10 Ocak 2019 20:29

HABERİ PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

BUNLARA DA BAKIN