Bir fon aktarımı yapmamıştır

Uluslararası Araştırmacı Gazetecilik Konsorsiyumu'nun (ICIJ) Rönesans Holding'in

PAYLAŞ
Bir fon aktarımı yapmamıştır
Uluslararası Araştırmacı Gazetecilik Konsorsiyumu’nun (ICIJ) Rönesans Holding’in
Malatya Cadde Haber - Malatya Cadde

Uluslararası Araştırmacı Gazetecilik Konsorsiyumu’nun (ICIJ) Rönesans Holding’in ”vergi cennetine milyonlarca dolar aktardığı” iddialarına yalanlama geldi. Rönesans Holding tarafından yapılan açıklamada, ”Bahsi geçen şirketlerden hiçbirisi Ilıcak ailesi üyeleri haricinde hiçbir kimseye veya kuruma bağış, karşılıksız edinim ya da her ne nam ya da şekil altında olursa olsun bir fon aktarımı yapmamıştır” denildi

Malatyalı İşadamı Erman Ilıcak’ın Yönetim Kurulu Başkanı olduğu Rönesans Holding’den yapılan yazılı açıklamada, grubun 1993 yılında Erman Ilıcak tarafından kurulduğu ve 50’ye yakın ülkede faaliyet gösterdiği belirtilerek, grubun uluslararası müteahhitlik firmaları listesinde 9. sırada, dünyada ise 28. sırada yer aldığı ifade edildi.
Rönesans Holding’e atılan iftiralar ile 75 bini aşkın çalışana haksızlık yapıldığının vurgulandığı açıklamada şu ifadelere yer verildi; ”2012 yılında Türkiye’de taahhüt işlerine başladığında, Rönesans’ın yurtdışındaki faaliyetleri neticesinde yarattığı cirosu toplam 15 milyar Amerikan Dolarının üzerindeyken o günden bu yana Rönesans’ın toplam cirosunda Türkiye faaliyetlerinin payı ortalamada yüzde 19’un altında kalmıştır.
Ne yazık ki bugüne kadar bunlarla ilgili birçok yanlış ve yanıltıcı haber yayınlanmıştır. Öncelikle bu durumun, toplam 40 milyar doları aşkın değerdeki yüzlerce projeyi yurtdışında teslim etmiş, Türkiye’nin yurtdışındaki gelmiş geçmiş en büyük müteahhitlik şirketi olan Rönesans’a ve onun 75.000’i aşkın çalışanına büyük bir haksızlık olduğunu düşünüyoruz.
Türkiye’deki faaliyetleri başladıktan sonra Rönesans, Türkiye’nin en çok istihdam yaratan şirketleri arasında yer almış ve Rönesans’ın ana hissedarı olan Erman Ilıcak, yıllardır Türkiye’nin vergi rekortmenleri arasında bulunmuştur. Rönesans’ın bugün 75.000’i aşkın çalışanı ve Türkiye’de yarattığı tüm bu katma değere rağmen Türkiye’den elde ettiği ciro, toplam cirosunun ortalama yüzde 19’unu aşmamıştır.
Sağladığı istihdamla birlikte hem dünyaya hem Türkiye’ye değer katmaya devam eden Rönesans Holding, gelirinin yüzde 81’ini yurtdışındaki projelerden elde etmiştir.
Rönesans’ın tüm dünya üzerindeki haklı repütasyonuna rağmen, doğru-yanlış vakıalarla görüşlerini birbirinden ayırmaksızın birbiriyle nedensellik ilişkisi olmayan bilgileri yanıltıcı bir biçimde sıralayarak kamuoyunu yanıltacak ve Rönesans’ın, çalışanları, hissedarları, iş ortaklarının ticari itibarını zedeleyecek şekilde hazırlanan içerikleri, ülkemizde yıllardır üzülerek takip ediyoruz.
Rönesans ve hissedarları, 28 senedir yurtdışında yürüttükleri faaliyetleri neticesinde elde ettikleri gelirleri, yine yurtdışında tüm yerel ve uluslararası mevzuata uygun ve şeffaf bir biçimde yatırım amacıyla değerlendirmiş ve ilgili içeriklerde bahsi geçen şirketlerden hiçbirisi Ilıcak ailesi üyeleri haricinde hiçbir kimseye veya kuruma bağış, karşılıksız edinim ya da her ne nam ya da şekil altında olursa olsun bir fon aktarımı yapmamıştır.
Rönesans, hiçbir zaman yurt içinden yurtdışına yerel ya da uluslararası mevzuata aykırı herhangi bir fon transferi yapmamıştır. Bu konularla ilgili tüm beyan, bildirim ve açıklamalar, ilgili yerel ve uluslararası mevzuata uygun olarak ilgili makamlara yapılmıştır.
Rönesans’ın kendisinin ve 75.000 çalışanının, hissedarlarının, iş ortaklarının ve tüm bu kişilerin ilişkili taraflarının, ticari itibarlarını zedeleyen, asılsız, mesnetsiz ve spekülatif yayınlara karşı yasal haklarını kullanmayı tüm çerçevesiyle değerlendirdiğini kamuoyunun bilgisine sunarız.”
>> Ebubekir Atilla

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN