Başkan Uçkan: 'Boş Tencerenin Deviremeyeceği İktidar Yoktur'

Gelecek Partisi Malatya İl Başkanlığı'na kısa bir süre önce atanan Ahmet Ercan Uçkan, parti çalışmaları ve gündeme ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu.

PAYLAŞ
Başkan Uçkan: 'Boş Tencerenin Deviremeyeceği İktidar Yoktur'
Gelecek Partisi Malatya İl Başkanlığı’na kısa bir süre önce atanan Ahmet Ercan Uçkan, parti çalışmaları ve gündeme ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu.
Malatya Cadde Haber - Malatya Cadde

Gelecek Partisi Malatya İl Başkanlığı’na kısa bir süre önce atanan Ahmet Ercan Uçkan, parti çalışmaları ve gündeme ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu. Başkan Uçkan, Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik krize dikkat çekerek, “Boş tencerenin deviremeyeceği iktidar yoktur" dedi.

Gelecek Partisi Malatya İl Başkanı Ahmet Ercan Uçkan, parti çalışmaları başta olmak üzere gündem ile ilgili Gazetemiz İmtiyaz Sahibi Erdal ÖZTÜRK'e açıklamalarda bulundu. Başkan Uçkan ile yaptığımız bu çok özel söyleşiyi siz değerli okurlarımız için haberleştirdik.

Kendinizi Tanıtımısınız?
Başkan UÇKAN: “1967 Malatya doğumluyum. İlk, orta ve lise öğrenimimi Malatya'da tamamladım. Yüksek lisans öğrenimimi İstanbul'da yaptım. Yüksek lisans ve doktoralar yaptım. Evli, üç çocuk babasıyım. İngilizce, Arapça, Farsça ve Kürtçe olmak üzere dört yabancı dil biliyorum. İş insanı olup dış ticaretle uğraşıyorum”
 
Gelecek Partisi Genel Başkanı Sayın Ahmet Davutoğlu, AK Parti'de iken Başbakanlık yapmış ve daha sonra yaşanan süreç sonrası istifa ederek, bugünkü Gelecek Partisi'ni kurdu. Kuruluş sürecinde ne gibi tepkiler alındı? İhanetle suçlandınız mı? 

ZAMAN HER ŞEYİN İLACIDIR
Başkan Uçkan: “Gelecek Partisi Genel Başkanı ve Liderimiz sayın Prof. Dr Ahmet Davutoğlu uluslararası ilişkiler alanında dünyaca saygın bir bilim insanı. Aynı zamanda Ülkemizde Başbakanlık Danışmanlığı, Dışişleri Bakanlığı ve Başbakanlık yapmış çok mümtaz bir devlet adamı ve bilge bir insan. AK Parti iktidarında ki bir çok çarpıklık ve yolsuzluklara itiraz ettiği için partide barınamamıştır. Partiden ayrılmak durumunda kalmış ve kendisi de çok nitelikli bir ekiple birlikte Gelecek Partisi’ni kurarak ülkeye hizmet etmek yolunda yeni bir mecraya girmiştir. Bu anlamda başlangıçta tabi ki bir takım zorluklar olmuştur. Zaman geçtikçe ve olaylar açığa çıktıkça milletimiz de bizlere hak vermeye başlamıştır. Zaman her şeyin ilacıdır. Muhterem Davutoğlu hocamızı da Genel Başkanımızı da ve partimizi de milletimiz çok daha iyi anlamaktadır”

AK Parti'den ayrılmanızın temel nedenini halka hangi nedenleri sıralayarak açıklıyorsunuz? Ya da kendinizi açıklama ihtiyacı duyuyor musunuz? 
AK PARTİ MİSYONUNU TAMAMLADI
Başkan UÇKAN: “AK Parti'den ayrılma derken biz AK Parti’nin misyonunu tamamladığını düşünüyoruz.  AK Parti çıkışta “3 Y” ile çıktı. Bunlar yolsuzluk, yasaklar ve yoksulluk ile mücadele edeceğini söylemişti. 20 yılının sonunda maalesef Türkiye yoksullukla boğuşuyor. Geldiğimiz noktada yasaklar ve yolsuzluklar da had safhada. Onun için bizim onlarla yol yürümemiz mümkün değildi. Bizde memleketimize, milletimize, ülkemize ve devletimize hizmet etmek için Gelecek Partisi'ni kurduk.  Bu çerçevede Allah’ın izniyle ve milletimizin de teveccühü olursa, iktidara talibiz. Biz ilkeli bir siyaset yapacağız”

Gelecek Partisi'nin seçmen yelpazesi nedir? Muhafazakâr, demokrat, laik, vb. olarak nasıl tanımlıyorsunuz? 

83 MİLYONUN PARTİSİYİZ
Başkan UÇKAN: “Gelecek Partisi yelpazesi 83 milyon Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ve seçmenidir. Irk, dil, din ve mezhep ayrımı yapmaksızın bütün halkımızın oylarına talibiz”

CHP ile dirsek temasında olmanız, sağ seçmenin tepkisini çekiyor mu? 
HER PARTİYE EŞİT MESAFEDYİZ
Başkan UÇKAN: “Bizim CHP ile özelden bir dirsek temasımız yok. Yasal olarak kurulmuş her parti ile eşit mesafede diyalog kurmaya açığız”

Bir ittifak içerisinde yer alırsanız, bugünkü tablo karşısında hangi ittifakta yer alırdınız? 
CUMHUR İTTİFAKI OLARAK SEÇİME GİREMEZ
Başkan UÇKAN: “Gelecek Partisi her parti ile diyaloga açıktır. Bütün partilerle diyalog ve müzakere yapar. Konu bazlı iş birliği yapar. İttifaklar konusu çok erken bir konu bence. Cumhur ittifakı’nın Cumhur İttifakı olarak seçime girebileceğini açıkçası düşünmüyorum”.  

Erken Seçim bekliyor musunuz? 
ERKEN SEÇİM 2022 YILINDA OLUR
Başkan UÇKAN: “Türkiye'nin ekonomik, siyasal ve sosyal koşulları ile birlikte uluslararası konjoktörü de düşünüldüğü zaman seçimin 2023 Haziran’ından daha erken yapılacağını düşünüyorum. 2022 yılı başı veya sonundan olma olasılığı gözüküyor”

2023 Yılı Türkiye açısında her anlamda önemli bir yıl, bu yönde nasıl bir çalışmanız var? Seçim ve kadro noktasında yeterlimsiniz?  

ÜLKEMİZİN YÖNETİMİNE HAZIRIZ
Başkan UÇKAN: “Genel Başkanımız sayın Prof. Dr Ahmet Davutoğlu ve ekibi çok iyi yetişmiş insanlardan müteşekkil kadrolardan oluşuyor. Devlet tecrübesi olan, üstün meziyetleri olan çok iyi yetişmiş, ekonomik, siyaset, sosyal, teknik ve her alanda çok iyi yetişmiş insanlardan müteşekkil bir heyet. Dolayısıyla biz Allah’ın izni ile ülkemizin yönetimine hazırız”
 
Türkiye'de adalete olan güvenin her geçen gün zayıflamasının nedeni nedir? 
UCUBE CUMHURBAŞKANLIĞI HÜKÜMET SİSTEMİ
Başkan UÇKAN: “Adalete olan güvenin zedelenmesinin en büyük nedeni, malumunuz demokratik ülkelerde yasama, yürütme ve yargı erki vardır. Yasama, yürütme ve yargının bağımsız olması gerekir. Yasama, yürütme ve yargı bir ucube Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile maalesef tek elde toplanmış gibi bir hal arz etmektedir. Buda maalesef adalete olan güveni çok zayıflatmıştır. Adaletin güçlü olması için ülkede Check-balance denge denetim sisteminin olması lazım. Denge denetim sistemi olmadığı zaman olmaz. Aynı zamanda Türkiye'de öyle bir tablo oluşmuş ki yasama, yürütme ve yargı kilitlenmiş durumda. Adalet bir gün herkese lazım olacaktır”
 
Ekonomi hakkında neler söylemek istersiniz?
 MİLLET PERİŞAN
Başkan UÇKAN: “Ülkemiz adına çok daha iyi şeyler söylemek isterdim. Maalesef ülkemiz 2015 yılında kişi başı milli gelir 12 bin dolarlara gelmişken, bugün ise kişi başı milli gelir 8 bin doların altına gerilemiş durumda. 2023 hedefi olarak kişi başı milli gelir 20-25 bin dolar hedeflenmişken şuan da 2023'e giderken 8 bin doların altına düştük. Gelir dağılımı adaletsizliği tavan yapmış durumda. Millet perişan ve tencere boş durumda. Merhum Süleyman Demirel'in tabiri ile boş tencerenin götüremeyeceği iktidar yoktur. Ülkemizin çok büyük bir kaynak potansiyeli var. Yer altı ve yer üstü kaynaklarımız ve çok genç bir nüfusumuz var. Bunlar çok büyük bir avantaj. Allahın izni ile Gelecek Partisi’nin iktidarı ile bu ekonomik sorunların hepsini düzeltecek ekibimiz, projelerimiz, projeksiyonumuz  ve vizyonumuz var”
 
Parlamenter sisteme dönecek misiniz? 
GÜÇLENDİRİLMİŞ PARLAMENTER SİSTEMİ SAVUNUYORUZ
Başkan UÇKAN: “Türkiye için ideal olan güçlendirilmiş parlamenter sistemidir. Bizde Güçlendirilmiş parlamenter sistemini savunuyoruz. Bu konuda partimiz çok güzel ve detaylı bir çalışma yaparak kamuoyuyla paylaştı. Biz kesinlikle ülkemizin güzel bir şekilde yönetilerek, halkımızın refah düzeyinin yükselmesi tarafıyız. Ülkemizin gelişmiş ülkeler ligine katılması için Güçlendirilmiş Parlamenter sistemini savunuyoruz”

Malatyalı hemşerilerinize iletmek istediğiniz mesajınız var mı? 
MALATYA MARKA ŞEHİR OLACAK
Başkan UÇKAN: “Malatya ve Malatyalı hemşerilerimizi çok seviyorum. Malatya'nın marka şehir olması gerektiğini savunuyoruz. Marka şehir olurken de Kayseri, Konya ve Antep'i özellikle baz almamız gerektiğini düşünüyorum. Bugün Antep'te yıllık 7 milyar dolar ihracat yapılıyor. Malatya'da da bunu yapabilecek potansiyelimiz var. Bununla ilgili projelerimiz ve çalışmalarımız var. Bunu da günü zamanı geldiğinde kamuoyuyla paylaşacağız. Malatyalı hemşerilerimizi muhabbetle selamlıyorum" 

 Röportaj&Foto: Erdal ÖZTÜRK

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN