AK Partili Çalık: 'Derme Deresindeki çalışmaları DSİ bu yıl tamamlayacak'

AK Partili Çalık: 'Derme Deresindeki çalışmaları DSİ bu yıl tamamlayacak'

PAYLAŞ
Malatya Cadde Haber - Malatya Cadde

AK Parti Merkez Karar Yönetim Kurulu Üyesi ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından Malatya Battalgazi 3.kısım Derme Deresi’nin taşkın koruma ihalesinin yapıldığını belirterek, “DSİ çalışmalarını bu yıl tamamlayacak. Battalgazi Belediyesi de bölgeye kaldırım, bisiklet yolu ve sosyal tesisleri kazandırarak çok güzel bir yerleşim yeri inşa edilmiş olunacak” dedi.

Milletvekili Çalık, Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder, Malatya DSİ 92. Şube Müdürü Mehmet Aytaç Sucu ile birlikte Battalgazi ilçesi 3.Kısım Derme Deresi Taşkın Koruma alanında incelemelerde bulundu. Çalık, Derme Deresi’nin ıslahının ardından etrafına sosyal ve kültürel alanlar yapılacağını ifade etti. Devlet Su İşleri’nin Malatya’da birçok yatırımı yaptığını dile getiren Çalık, “Birçok barajı, göleti, şehrimizle buluşturduk. Şimdi şehrin merkezinde güzel bir görüntüsü bulunmayan Derme Deresi’nin yapılması ve sağlıklı bir halde olması gerektiğini ifade etmiştik. Allah korusun derenin taşması durumunda vatandaşlarımızın ve evlerin göreceği zararın önüne geçmenin yolu bu taşın korumaları yapmaktan geçiyordu. İkincisi çevreyolunun altına yapılan hizmetler açısından çok önemliydi. Suyun, derenin, eski kanalın halini birçok vatandaşımız biliyor. Battalgazi Belediyemiz ise bölgeye yapacağı kaldırım, bisiklet yolu ve sosyal tesisleriyle buraları çok güzel bir yerleşim yeri olmuş olacak” dedi. 

Milletvekili Çalık, Derme Deresi’nin Sivas Caddesi’nden başlamak üzere toplamda bin 326 metrelik kanalın ihalesinin yapıldığını ve bu etaba kadar getirilip bağlanacağını belirtti. Sivas Caddesi’nden Şehit Fevzi’ye oradan Selçuklu’ya kadar hem kaldırım hem yürüyüş yolları hem de bisiklet yollarıyla güzel bir mekânın oluşturulacağını ifade eden Çalık, toplamda 2 bin 126 metrelik kanalın tamamlanacağını söyledi. 

Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder ise bir hayalin gerçek olduğunu ifade ederek, şunları söyledi:
“Burası daha önce vatandaşın kullanmaktan imtina ettiği, bölgenin güzelliğini ortadan kaldıran bir pozisyona sahipti. Biz göreve geldiğimizde, “Derme Deresi’ndeki ıslah çalışmalarının bir an önce başlatılması lazım” dedik ve bununla ilgili projemizi yaptık. Başta AK Parti Merkez Karar Yönetim Kurulu Üyesi ve Malatya Milletvekilimiz Öznur Çalık olmak üzere gerekli yerleri ziyaret ederek konuyu ilettik. Projemiz uygun görüldü ve çalışma başlatıldı. Totalde 6 kilometre olabilecek bir çalışma. Şuan 2 bin 126 metresinin 800 metresi yapıldı. Geri kalanı da 2022 yılı içerisinde bitmiş olacak. Bizde etrafındaki peyzaj çalışmalarının yanı sıra gezi alanlarını, bisiklet yollarını, yürüyüş yollarını, insanların nefes alacakları mekanları yapacağız.” 

Malatya DSİ 92. Şube Müdürü Mehmet Aytaç Sucu da Battalgazi ilçesi 3.Kısım Derme Deresi Taşkın Koruma alanında incelemelerde bulunduklarını kaydederek, “Projemizin ilk iki etabında toplamda 800 metre taşkın koruma imalatımız tamamlanmıştı. İhalesini yaptığımız üçüncü kısım etabında Sivas Caddesi’nin olduğu kısımda 326 metrelik bir imalat, akabinde de şu an bulunduğumuz kısımda bin metre daha bir taşkın koruma tesisi planlanarak, projeyi yıl içerisinde tamamlamayı düşünüyoruz” diye konuştu.
 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN