Yeminimi elimde kayısıyla yapacağım

Milliyetçi Hareket Partisi Malatya Milletvekili Adayı Dr. Burhan Coşkun,

Yeminimi elimde kayısıyla yapacağım Malatya

“Yeminimi elimde kayısıyla yapacağım”

Milliyetçi Hareket Partisi Malatya Milletvekili Adayı Dr. Burhan Coşkun, “Milliyetçi Hareket Partisi olarak Malatya’mızda kayısıyı hak ettiği yere getireceğiz. Ben de inşallah milletvekili olduğumda kayısıyı elime alarak, yeminimi edeceğim. Kayısı hak ettiği yere gelene kadar mecliste hiçbir zaman elimden düşmeyecek” dedi.

Dr. Coşkun, Şire Pazarı’nı ziyaret ederek, esnaflar ve üreticilerle bir araya gelerek, kayısıyla ilgili sorunları, talepleri ve önerileri dinledi.

Kayısının Malatya ekonomisi için önemli olduğuna vurgu yapan Dr. Coşkun, “Üzülerek söylemek istiyorum;  Şire Pazarı esnafımız ilgisiz ve çaresiz. Çiftçimizde kaysı denince akla Malatya, Malatya denilince akla kayısı gelir ama maalesef kayısımız hak ettiği değere bir türlü ulaşamıyor” dedi.

Dr. Burhan Coşkun, kayısının gerekli ilgiyi görmediğini dolayısıyla da çiftçinin ve esnafın mağdur olduğunu ifade ederek, “Kayısıyı tanıtmak, kayısının değerini artırmak bakanlara, valilere, sanatçılara, bürokratlara kayısı hediye etmekle olmaz. Kayısıyı markalaştırmak, tanıtımını yapmak istiyorsanız, çiftçimizin ve esnafımızın yanında yer alıp, ona göre projeler sunmalısınız. Bugün halen çiftçimiz bilinçli şekilde kayısıyı pazara getiremiyor. Halen lisanslı depolama yok. Hala bir taban fiyatımız yok. Çünkü çiftçimiz gerekli ilgiyi görmüyor” diye konuştu.

Kayısının marka değerinin yükselmesi için farklı projeleri hayata geçireceklerini anlatan Dr. Coşkun, sözlerini şöyle sürdürdü: “Fındık, incir, ceviz, çay ve kuru gıdada üreticinin beklediği fiyat açıklanıyor. Çiftçi mağdur olmuyor. Ama kayısıya gelince her ne hikmetse her zaman çiftçimiz mağduriyet yaşamıştır. Malatyalılar, kayısı hasadı sonrası ‘Düğünümüzü yapacağız, borcumuzu ödeyeceğiz, sünnet yapacağız, eşya veya ev alacağız’ diyorlar. Yani ödemelerini kayısı hasadının tarihine göre yapıyorlar. Böyle bir ortamda kayısımız ne yazık ki hak ettiği değere ulaşamıyor. Ben, kayısıyla ilgili çiftçilerimiz ve esnaflarımıza gerekli desteği sağlayacağımızın sözünü veriyorum. Allah’ın izniyle yetkilendirildiğimiz taktirde kayısının değerini artıracak projeler ortaya koyacağız. Kooperatifler, birlikler, lisanslı depolar kurup, çiftçilerimizi bilinçlendirecek çalışmaları hayata geçirerek, kayısının değeri artacaktır. Bugün bakıyoruz ihraç edilen kayısılar, fazla kükürtten dolayı geri gönderiliyor. Çünkü ben bildim bileli çiftçilerimiz hep aynı yöntemle kayısı yapıyor. Halbuki artık bunları aşarak, teknolojik şartları kayısıda en iyi şekilde uygulamalıyız.”

Dr. Burhan Coşkun, kayısının hak ettiği değeri alması için TBMM’de yemin törenini elinde kayısı ile yaparak, sürekli kayısının sorunlarını dile getireceğini kaydederek, “Çiftçimiz ve esnafımızın elinin güçlü olması lazım. Çiftçimiz kayısıyı bitirdiği zaman mazot, gübre ve ilaç derdine düşmemeli. Esnafımızda aynı şekilde, kayısıyı alıp, üçüncü dördüncü eller arasında büyük fiyat farkları oluşmamalı. Çiftçi üretiyor karşılığını alamıyor, esnaf ise sıkıntı çekiyor. Dolayısıyla da kayısı hak ettiği yere gelemiyor. Allah’ın izniyle Milliyetçi Hareket Partisi olarak Malatya’mızda kayısıyı hak ettiği yere getireceğiz. Ben de inşallah milletvekili olduğumda kayısıyı elime alarak, yeminimi edeceğim. Kayısı hak ettiği yere gelene kadar mecliste hiçbir zaman elimden düşmeyecek. Kayısı hak ettiği değeri alana kadar her zaman elimde kayısı olacak. Kayısı, Malatya’mızın her şeyi dolayısıyla bizde bu altın değerindeki Malatya’nın önemli gelir kaynağına sahip çıkacağım” diye konuştu.

 • Hür Ve Bağımsız Yaşamayı Şehit Ve Gazilerimize Borçluyuz
 • ‘Malatya’nın 917. Fethi Yıldönümü’ Konulu Panel Gerçekleştirildi
 • Tüfenkci: Hayvancılık Organize Sanayi Bölgesinde Sona Gelindi
 • Yerel Yönetimlerin Ekonomik Kalkınmadaki Rolü
 • Gürkan Eğitim Öğretim Yılında Öğrenciler İle Biraraya Geldi
 • Güç zehirlenmesinden heva, heves ve kibirden Allah'a sığınmamız lazım
 • Kernek Meydan’ında Badminton Ve Voleybol Gösterisi..
 • Hisarcıklıoğlu, Vali Kaban’ı Ziyaret Etti
 • Elazığ'da Ahilik Haftası Kutlamaları Başladı
 • Tüfenkci: Ak Parti İle Engeller Kalktı
 • Çocuklarımıza Bırakacağımız En İyi Miras Eğitimdir
 • Battalgazi Belediyesi Engelsiz Yaşam Merkezi Hizmete Açıldı
 • CHP Heyetinin 3.Havalimanı İnşaatına Girmelerine İzin Verilmedi
 • Başkan Polat, Hasırcılar’daki Altyapı Çalışmalarını İnceledi
 • Milletvekili Çalık’tan esnaf ziyareti
 • Karma Eğitime Karşı Çıkmak Bilime Karşı Çıkmaktır
 • Başkan Dağ, 2018 - 2019 Eğitim ve Öğretim Yılı Hayırlı Olsun
Yorum Yaz


Yorumlar

EDİTÖR SEÇİMİ

Hava Durumu

Namaz Vakitleri

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom