Ağbaba'dan Milli Savunma Bakanı Akar'a

“TAZMİNAT DAVALARIYLA UĞRAŞACAĞINA, KAÇIRILAN ASKERLERİNİ KURTAR”

Ağbaba'dan Milli Savunma Bakanı Akar'a Gündem

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, “Milli Savunma Bakanı tazminat davalarıyla uğraşacağına, kaçırılan askerlerinin kurtarılması için çaba göstersin” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, farklı tarihlerde PKK tarafından kaçırılan polis ve askerlerin kurtarılması için AKP ve Saray Hükümetinin neyi beklediğini sordu.Aralarında Malatya Ticaret Borsası önceki dönem başkanı Gürsel Özbey’in oğlu Astsubay Semih Özbey’in de bulunduğu,kaçırılan askerlerin, polislerin ve  istihbarat görevlilerinin ordunun, devletin namusu olduğunu belirten Ağbaba, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın yanıtlaması istemiyle meclise soru önergesi verdi.

10 ASKER 2 POLİS

Çözüm sürecinin ardından PKK tarafından farklı tarihlerde kaçırılan polis ve askerlerin ne zaman kurtarılacakları belirsizliğini koruduğunu kaydeden CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, İnsan Hakları Derneği’nin verilerinden hareketle, “4 Temmuz 2015 günü Diyarbakır – Bingöl karayolunda Polis Memuru Vedat Kaya ,28 Temmuz 2015 günü Diyarbakır – Bingöl Karayolunda Polis Memuru Sedat Yabalak ,13 Ağustos 2015 günü Diyarbakır – Lice karayolunda Uzman Çavuş Hüseyin Sarı ve Er Sedat Sorgun ile Er Süleyman Sungur,18 Eylül 2015 günü Tunceli– Erzincan karayolunda Astsubay Semih Özbey ,2 Ekim 2015 günü Tunceli – Pülümür karayolunda Er Müslüm Altuntaş ve Er Adil Kavaklı,12 Aralık 2015 günü Şırnak merkezde Uzman Çavuşlar Sedat Vardar ve Ferdi Polat ile 21 Eylül 2016 günü Hakkari’de Uzman Çavuşlar Ümit Gıcır ve Mevlüt Kahveci  PKK’lı teröristler tarafından kaçırılmıştır” ifadelerine yer verdi.

ONLAR YOKMUŞ GİBİ DAVRANILAMAZ

Kaçırılan asker ve polislerin 7 Haziran 2018 yayınlanan görüntülerinde devletin/hükümetin kendileri için hiçbir şey yapmadığını belirtip bir kez daha duyarlılık çağrısı yaptıklarını hatırlatan Ağbaba, “Aileler de, dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu'yla, Binali Yıldırım'la Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la defalarca görüşmüş olmalarına rağmen bir sonuca ulaşamamışlardır. Askerler ve polisler görevleri başında PKK tarafından kaçırıldıktan sonra yok sayılamazlar. Devlet hangi şartlarda olursa olsun kaçırılan bu görevlileri ailelerine teslim etmelidir. 7 Haziran 2018’de mesajları yayınlanan polis ve askerlerin seslerine kulak verilmelidir. Onlar bu ülkenin vatandaşları ve güvenlik görevlileridir. Onların serbest bırakılması için gerekli her türlü girişimde bulunulması gerekirken, onlar yokmuş davranmaktan vazgeçilmelidir. AKP kaçırılan asker ve polisleri ne zaman gündemine alacak merak ediyoruz. Milli Savunma Bakanı tazminat davaları açmak için harcadığı zamanı kaçırılan askerlerin serbest bırakılması için harcamalıdır” ifadelerini kullandı.

Ağbaba’nın Bakan Soylu ve Akar’a yönelttiği sorular şu şekilde;

“Terör Örgütü PKK’nın elinde yukarıda isimleri verilen asker ve polislerin dışında MİT personeli, kamu görevlisi veya sivil vatandaş var mıdır? Var ise isimleri nelerdir? Kaçırılan asker ve polislerin kurtarılması için bugüne kadar hangi çalışmalar yapılmıştır? Ailelere AKP Yetkilileri tarafından sürekli ‘Sabretmeleri’ istenerek 3,5 yıl geçmiştir. Aileler daha ne kadar sabredecektir?Başka bir ülkede devlet koruması altındaki güvenlik görevlilerinin terör örgütleri tarafından kaçırılması sonrası tüm dünya ayağa kalkarken, Türkiye’de bu durumun normal karşılanması Bakanlığınız tarafından nasıl değerlendirmektedir? Kaçırılan güvenlik personelleriyle ilgili önümüzdeki süreçte hangi girişimlerde bulunulması planlanmaktadır?”

 • 5. Uluslararası Fotokamp'a Doğru
 • Arguvanlı hemşehriden örnek davranış
 • MEB Yer Değiştirmede Yanlışta Israra Devam Ediyor
 • John Wyndham'dan 'Midwich'in Guguk Kuşları'
 • Başkan Gürkan Hekimhan’da İncelemelerde Bulundu
 • Şerifoğulları: 'Belediyemize Devredilen Harput Konağında İki Müze Yapacağız'
 • Malatya’da 2019 Mayıs ayında 591 konut satıldı.
 • Büyükşehir Toki Yoluna İlk Kazmayı Vurdu
 • WhatsApp'tan yanlış fotoğraf göndermeyi bitirecek özellik
 • ‘Mentörlük Projesi' Protokolü İmzalandı
 • DUMESF ve THMAF Başkanı Kaya Muzaffer Ilıcak'tan tatile giren öğrencilere tavsiyeler
 • Yangın ve Güvenlik Uzmanından uyarılar
 • Keskin 'Kayısıya büyük bir darbe olur'
 • Anlamlı Günde Anlamlı Ziyaret
 • Başkan Gözükara'nın Babalar Günü Mesajı
 • Vali Baruş, ‘Biz Anadoluyuz’ Projesi kapsamında öğrencilerle buluştu
 • 15-16 Haziran Ruhuyla Haklarımız İçin Omuz Omuza!
Yorum Yaz


Yorumlar

EDİTÖR SEÇİMİ

Hava Durumu

Namaz Vakitleri

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom